Több mint 140 millió eurót, azaz 42 milliárd forintot meghaladó forrást nyertek el a hazai intézmények és vállalkozások 2014 óta az Európai Unió kutatási, fejlesztési és innovációs (K+F+I) keretprogramjában, a Horizont 2020-ban, közölte a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal.
Évente 30 ezer projektjavaslatot bírálnak el nyílt nemzetközi versenyben a közvetlenül Brüsszelben elérhető programban az Európai Bizottság által közzétett félidei értékelés szerint. Az eredményes magyar részvételt az NKFI hazai finanszírozású konstrukciói és a hivatal által koordinált Nemzeti Kapcsolattartó Hálózat is ösztönözte.

A szegedi lézerközpont finanszírozási modellje jó példa
A Horizont 2020 keretprogram költségvetéséből elnyert támogatásokat tekintve a részt vevő uniós tagállamok között hazánk a 19. helyen szerepel. A jelentés kiemeli Magyarország eredményeit az Európai Kutatási Tanács (ERC) legkiválóbb felfedező kutatásokat ösztönző pályázatain. Ezt azzal indokolták, hogy a magyar kutatók ebben a programban több támogatást nyertek el, mint amennyi a nemzeti K+F+I ráfordítások alapján a többi országgal összehasonlításban arányos lenne.
Intézménytípusok szerint a hazai vállalkozások szerepelnek a legsikeresebben: a Magyarország által elnyert Horizont 2020 források 34 százaléka kerül vállalkozásokhoz, 33 százaléka felsőoktatási intézményekhez, 26 százaléka pedig kutatóintézetekhez.
Pozitív példaként emeli ki a tanulmány az ELI lézerkutatási infrastruktúra finanszírozási modelljét. Az épületegyüttest májusban adták át Szegeden, a létesítmény előkészítése és felépítése során együttesen sikerült felhasználni a Strukturális Alapok, az FP7 és a Horizont 2020 kerete mellett nemzeti forrásokat is.
Az innovatív finanszírozási modellt azért is emeli ki a bizottsági jelentés, mert a következő időszak egyik fő kihívásaként határozza meg a Strukturális Alapok és a Horizont 2020 források közti szinergiák erősítését. Erre azért is volna szükség, mert ezeknek a forrásoknak az együttes, egymást kiegészítő, erősítő felhasználása terén ez idáig nem sikerült komoly előrelépést elérni az unió más országaiban.
A hazai Horizont 2020 toplistán az egyetemek közül az elnyert támogatások nagysága alapján a Semmelweis Egyetem, míg a támogatott szervezetek száma alapján a Debreceni Egyetem áll a vezető helyen. A magyar pályázók a 142 millió euró teljes támogatási összegből a legtöbb forrást az információs és kommunikációs technológiák (16 millió euró), az élelmezésbiztonság, a fenntartható mezőgazdaság és erdőgazdálkodás (15 millió euró), valamint az intelligens, környezetkímélő és integrált közlekedés (9,9 millió euró) témakörökben nyerték el.