Több lehetőséget kínál a november óta hatályos új közbeszerzési törvény a kis- és közepes vállalkozásoknak – mondta a Magyar Időknek Zoltán Csaba, a Start Garancia Zrt. vezérigazgatója. A legfontosabb változások közül kiemelte a korlátozások csökkentését a közbeszerzéseken, valamint azt, hogy a fővállalkozóknak már a munka ötven százalékát maguknak kell elvégezniük. Ennek köszönhetően a jövőben feltételezhetően több részre bontják az adott beruházást, így a különböző kisebb projektek elvégzéséért nagyobb eséllyel indulhatnak a kkv-k is.
A kisvállalkozói szektor által elnyert közbeszerzések száma egyébként jelentősen nőtt az elmúlt időszakban, a törvénymódosítástól pedig mind a kkv-k, mind a kormányzat további bővülést vár. Összességében még mindig elmaradnak a kkv-k a nagy cégektől, mivel elsősorban a nagyok dominálnak az útépítési, egyéb építési beruházásokon. A kkv-k többségében alvállalkozóként vesznek részt ezeken a beruházásokon. Zoltán Csaba kérdésünkre rámutatott: az árubeszerzésben jellemző a kis- és középvállalkozások jelenléte, emellett azokon a területeken, ahol gyorsan le lehet bonyolítani a közbeszerzési eljárást.
Az építési beruházások főleg nagyságuk miatt nem elérhetők a kkv-szektornak. A vezérigazgató azonban nem osztja azokat a véleményeket, amelyek szerint a korrupció miatt maradnak le a közbeszerzésekről. Példaként említette, hogy tevékenységük terjedelmi korlátai miatt a kis cégek nem tudnak elindulni.
Magyarországon pedig meglehetősen kevés cég foglalkozik például autópálya-építéssel, hídépítéssel, így indokolt a többek közt az Európai Unió által is kifogásolt meghívásos közbeszerzési eljárás vagy az, ahol csak egy ajánlattevő van. Ha külföldi példákat nézünk, akkor azonban Németországban is Mercedes buszok járnak, tehát minden ország a helyi cégeket kívánja helyzetbe hozni a külföldiekkel szemben.
Zoltán Csaba emlékeztetett: az új közbeszerzési törvénynek köszönhetően már pénzügyi vállalkozások is nyújthatnak biztosítékot az induló vállalkozásoknak. A Start Garancia Zrt. új garanciacsomagot vezetett be annak érdekében, hogy megkönnyítse a közbeszerzésekhez szükséges kötelezettségek teljesítését a kkv-knak.
Ennek lényege, hogy a bankokkal, biztosítókkal kötött garanciavállalással ellentétben a Start nem kér fedezetet, azonban a szigorú pénzügyi átvilágítás ennél a konstrukciónál is elengedhetetlen. A vezérigazgató kifejtette: annál a vállalkozásnál, amelynél a Start kezességet vállal, nagyobb marad a pénzügyi mozgástér, mivel nagy előnye, hogy nincs szükség óvadékra, fedezetre. A termék árban sem rosszabb, mivel a pénzintézetekhez hasonló évi 1–3 százalékos kamattal nyújt garanciát. A cég az átvilágítás során elsősorban az előző lezárt pénzügyi év teljesítményét, valamint az aktuális főkönyvi kivonatot vizsgálja.
Ha a közbeszerzésben vállalt kötelezettségeket nem tudja az adott vállalkozás teljesíteni, akkor az 51 százalékban a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány tulajdonába tartozó Start 3 és 200 millió forint között biztosít pénzügyi keretet. A Start Garancia nem élvez állami támogatást.
Egyelőre még kevés a tapasztalat az új közbeszerzési törvény működéséről – mondta Zoltán Csaba. A legtöbb eljárást a törvénymódosításig kiírták, az elmúlt hónapokban inkább a felkészülés tapasztalható a szereplők részéről. A Start június 7-én workshopot szervez annak érdekében, hogy a szereplők jobban megismerhessék lehetőségeiket. A vezérigazgató hozzátette: összességében jelentős könnyítéseket tartalmaz a szabályozás, a szereplők pedig nincsenek akadályoztatva.