Meghosszabbítják a településképi arculati kézikönyv és az arra épülő településképi rendelet kidolgozásának határidejét december 31-ig. Gombos Márk, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkárságának főosztályvezetője a témában rendezett szolnoki fórumon az Alföldhír.hu beszámolója szerint arról beszélt, hogy folyamatban van annak a törvénymódosító javaslatnak az előkészítése, amely lehetővé teszi a korábbi, október 1-jei határidő kitolását.

A munkát hátráltatta, hogy a feladat végrehajtása a településeknek anyagi terhet jelenthetett
Lapunkat a Miniszterelnökség már július elején arról tájékoztatta, hogy vizsgálják a határidő meghosszabbításának lehetőségét, de döntés az idő tájt még nem született. A tárca akkori közlése szerint erre azért lehet szükség, mert a szakma gyakorlói majdnem teljes leterheltséggel végzik munkájukat, az elsődleges cél viszont az, hogy a településképi védelem ne csak letudandó feladat legyen, hanem ráébressze a helyi vezetőket és polgárokat az épített és természeti környezetük fontosságára.
A hosszabbítás már csak azért is fontos lehet, mert a július eleji állapot szerint mindössze 150 településen tették közzé az adatgyűjtésre, véleménykérésre szóló felhívást vagy meghívót a kötelezően megtartandó lakossági fórumra. Az augusztus 8-i szolnoki egyeztetésen kiderült, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megye 78 települése közül ugyan több mint 50 kezdte már el az arculati kézikönyv kidolgozását, de a rendeletet még kevés helyen készítették elő.
Amennyiben országosan is csak hasonló arányban kezdtek el foglalkozni a témával az önkormányzatok, akkor valóban bajosan fejeződne be a munka október 1-jéig.
A Miniszterelnökség szerint a munkát korábban némiképp hátráltatta, hogy a településeknek átmeneti anyagi terhet jelentett a feladat végrehajtása. Ez azonban a 2017. évi költségvetési törvény módosításával megoldottá vált: a készítés támogatására 2,773 milliárd forintot irányozott elő az Országgyűlés.
A támogatás a 10 ezer lakos alatti, 32 ezer forint egy lakosra jutó adóerő-képességet el nem érő helyhatóságokat illeti meg. A napokban kiutalandó összeget a települési főépítész megbízására, szakértői megbízási díjakra (építész, településtervező, tájépítész), szerkesztői feladatok díjazására, valamint az önkormányzati honlapok kiegészítésére lehet fordítani.