– Több fejlesztő ismerte fel az ideális körülményeket a budapesti irodapiacon, ezért növekvő számban zajlanak spekulatív, azaz bérbeadási célú beruházások – mondta lapunk érdeklődésére Mazsaroff Kata, a Colliers International iroda-bérbeadási üzletágának igazgatója. A felfokozott bérlői aktivitás révén csökkent az elérhető irodaterületek aránya, ami igényt teremtett az új fejlesztésekre. Az alacsony kamatkörnyezetnek, a banki bizalom növekedésének köszönhetően pedig a korábbi évekhez képest kedvezőbb finanszírozási lehetőségek érhetők el a beruházóknak.

Jövőre százhúszezer négyzetméterrel bővülhet a kínálat
Az év hátralévő részében várhatóan további három új irodaházat adnak át, amelyek mintegy 65 ezer négyzetméterrel növelik a budapesti modern, A kategóriás irodaállományt. A következő nagyobb átadási hullámra 2017 második felében és 2018 elején kell számítani, akkorra hat új irodaház készül el csaknem 120 ezer négyzetméter bérbe adható területtel. – A Váci úti folyosó és így a XIII. kerület dominanciája egyelőre megkérdőjelezhetetlennek tűnik, hiszen a fővárosban jelenleg építés alatt álló irodaterületek csaknem fele ebben a városrészben található – mondta Mazsaroff Kata, hozzátéve, hogy a IX. és a XI. kerület népszerűsége is lendületesen nőtt az utóbbi időben.
A Budapesti Ingatlan-tanácsadók Egyeztető Fóruma szerint a második negyedévben 10,3 százalékra csökkent az üresedési szint, ami a gazdasági válság óta a legkisebb érték. Egy évvel ezelőtt az irodák több mint 14 százaléka volt kihasználatlan. Mazsaroff Kata hangsúlyozta: az üresedési ráta zsugorodása a választható lehetőségek szűkülését jelenti, ami elsősorban a nagy területigényű vállalatokat érinti. Jelenleg a nagyobb cégek alapvetően két lehetőség közül választhatnak: meglévő irodájukban maradnak, és házon belül vagy a környéken próbálnak bővülni, vagy előbérleti szerződést kötnek egy most készülő irodaházban.
– Eközben a kis- és közepes vállalatok a szűkebb választék mellett a tárgyalási pozíciójuk romlásával szembesülnek. Sok esetben a korábbiakhoz képest magasabb bérleti díjjal és kevesebb bérbeadói ösztönzővel tudnak új helyükre bérleti szerződést aláírni – magyarázta Mazsaroff Kata.
– Nagyon kevés összefüggő terület keresi bérlőjét, vagyis a kihasználatlanság érezhetően igen alacsony az irodapiacon – mondta lapunknak Angel Gábor, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület alelnöke, hangsúlyozva, hogy az utóbbi időszakban nagyobb léptékű fejlesztések kezdődtek, amelyek az év második felében, valamint a jövő évben készülnek el. Angel Gábor szerint a közeljövőben az irodai bérleti díjak emelkedésére kell számítani. – A kivitelezési költségek emelkedésével az újonnan piacra kerülő irodaterületeket várhatóan jóval magasabb bérleti díjon kínálják majd, ami a meglévő irodák díjaira is hatással lesz. Mivel rekordalacsony szinten áll az üresedési mutató, ezért kiszámítható ütemű, szolid áremelésre kell számítani az egész irodapiacon – fejtette ki az egyesület alelnöke.
Mazsaroff Kata ugyanakkor azt mondta: piaci információk alapján 2018-ban jelentős új irodaterületek átadása várható. Ezek piacra kerülve növelhetik az üresedési ráta értékét, s amennyiben túlkínálat alakul ki, akkor az elérhető bérleti díjak csökkenését is magukkal hozhatják.