Az év végéig mintegy 7200 milliárd forint értékben jelentek meg felhívások a 2014 és 2020 közötti európai uniós pénzügyi ciklusban, tehát a támogatások 80 százalékára már pályázhatnak az érintettek – tájékoztatta a Magyar Időket a Miniszterelnökség. A cél továbbra is az, hogy márciusra a teljes, 8900 milliárdos keretet meghirdessék. A tárca kiemelte: a kormány célja nemcsak a pénzlehívás, hanem a támogatások hatékony felhasználása is. Az eddigi adatok azt mutatják, hogy helyes volt az irányok kijelölése.
– Jövőre a támogatások révén reális lehet a 4-5 százalékos GDP-növekedés is, mivel a vállalkozások 2017-től jutnak hozzá a jelentősebb pénzekhez – mondta a Magyar Időknek a 2014 és 2020 közötti időszak eddigi eredményeiről Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója.
Emlékeztetett: az idei két százalék feletti növekedést lényegében e támogatások nélkül teljesíti a gazdaság. Ebben az évben 1500 milliárd forintot már kifizettek, de az összeg jelentős része infrastruktúrafejlesztésre ment, tehát még nem a vállalkozások jutottak hozzá a versenyképességüket növelő támogatásokhoz.
A szakember ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta: nélkülözhetetlen, hogy a cégek belássák, a támogatásokból nem a működésüket, életben maradásukat kell finanszírozniuk, hanem technológiai, valamint humánerőforrás-fejlesztéseiket. Példaként említette, hogy a hazai kis- és középvállalkozói szektornak a berendezések, az informatikai rendszerek fejlesztésére és modernizálására kell áldoznia, ezzel csökkenteni az élőmunkaerőt és növelni a versenyképességet.
A felszabaduló munkaerőt át kell képezni, a szakemberhiány miatt számos ágazatban nyílik számukra lehetőség. Az alkalmazottak továbbképzésére is nagy hangsúlyt kell fektetni Essősy Zsombor szerint, és az új ismeretek megszerzése mellett ahhoz is meg kell teremteni a megfelelő körülményeket, hogy a dolgozók százszázalékosan tudjanak teljesíteni. Ehhez nagy lehetőséget jelent a béremelés, azonban a vállalati kultúrának is igazodnia kell az elvárásokhoz.
A vezérigazgató emlékeztetett: az év nem volt vitáktól mentes a magyar kormány és az Európai Bizottság között, jövőre várhatóan rendeződnek a vitás kérdések, így például az új projektértékelői rendszerrel, az előlegekkel és a kiemelt fejlesztésekkel kapcsolatos témakörök is.
A szaktárca tájékoztatása szerint 2016-ban 4944 milliárd forintnyi támogatás meghirdetésére vállaltunk kötelezettséget, ennek december közepéig 80 százaléka teljesült. Bizonyos területeken, többek közt a gazdaságfejlesztési, a környezeti és energiahatékonysági, valamint a közép-magyarországi régió fejlesztését célzó programoknál meghaladtuk a tervezetet, nagyobb összegekre jelentek meg a pályázatok.
A tervbe vett kifizetés erre az évre 2048 milliárd forint volt, amelyből 1579 milliárd forintot kaptak a nyertes pályázók, tehát az arány meghaladta a 77 százalékot. Az egész ciklust figyelembe véve a Miniszterelnökség adatai szerint 316 felhívás jelent meg 7205 milliárd forint összértékben, a beérkezett projektek száma 77 501, ezek összértéke 8036 milliárd forint.
Mind a pályázatok kiírásában, mind a támogatások lekötésében élen járunk a visegrádi országok között a Miniszterelnökség tájékoztatása szerint. Hazánkban a rendelkezésre álló keret 83 százalékára már beérkeztek a támogatási kérelmek, miközben Szlovákiában ez mindössze 50 százalék.
A felhasználható források 35 százalékára már megkötötte a magyar kormány a támogatási szerződéseket, míg Csehországban a 9 százalékot sem érte el ez az arány.