– Migráció helyett a gyermekvállalást kell támogatni, az utódok felneveléséhez pedig a lehető legtöbb támogatást meg kell adnia az államnak, ezek között az anyagi segítségnek is szükségképpen szerepelnie kell. A pénzügyi megoldások egyike a komplex szolgáltatásként is felfogható babakötvény – nyilatkozott lapunknak a pénzügyminiszter helyettese.
Tállai Andrástól megtudtuk: a babakötvény 2013. december elsejei bevezetése óta a szülők, nagyszülők már közel 160 ezer start-értékpapírszámlát nyitottak a Magyar Államkincstárban. Jelenleg nem kevesebb, mint 47 milliárd forintot kamatoztat a lakosság ebben a konstrukcióban.
Az államtitkár részleteiben is bemutatta a pénzügyi-megtakarítási megoldást. Mint fogalmazott, a babakötvény lehetőséget teremt a szülőknek, nagyszülőknek és más rokonoknak, hogy gondoskodjanak gyermekeik, unokáik, fiatalabb családtagjaik jövőjéről, mégpedig hosszú távú, biztonságos megtakarítási formával.
Kiindulópontként Tállai András azzal kezdte, hogy az állam jelenleg 42 500 forint életkezdési támogatást adott, illetve ad automatikusan minden 2005. december 31. után született gyermeknek. Január elseje óta a 2017. június 30-a után született, külföldön élő gyermekek is kapnak életkezdési támogatást.
A 42 500 forintot a Magyar Államkincstár írja jóvá a gyermek születésének napján. – Babakötvény azonban – folytatta a miniszterhelyettes – csak akkor válhat az életkezdési támogatásként kapott pénzből, ha a gyermek valamelyik hozzátartozója, akár nagyszülő is, kincstári start-értékpapírszámlát nyit a gyermeknek.
– A családtagok tetszés szerinti summával, akármikor növelhetik az állam által garantált összeget. A kötvény alapcímlete egy forint, vagyis gyakorlatilag bármikor, bármekkora összegben megvásárolható. Nincs alsó vagy felső befizetési korlát és nincs havi fizetési kötelezettség sem. A kincstár minden start-számlára befizetett forintot a törvényben rögzített módon automatikusan babakötvénybe fektet – sorolta a lényeges részleteket Tállai András, majd szóba hozta az elérhető előnyöket is.
A garantált és a befizetett összegek természetesen kamatoznak: az adott évi kamat az előző évi inflációhoz igazodik, amelyet 3 százalékos kamatprémium egészít ki. – Mivel tavaly 2,4 százalék volt az infláció, így 2018-ban a kamat 5,4 százalék – közölte a miniszterhelyettes, megjegyezve, hogy a babakötvény kamata kiemelkedő, pillanatnyilag túlszárnyalja a bankbetéttel vagy más állampapírral elérhető hozamot.
Az államtitkár kiemelte azt is, hogy a családtagok befizetései után az állam minden évben támogatást nyújt, amelynek mértéke a befizetett összeg tíz százaléka, de legfeljebb hatezer forint lehet. Fontos tudnivaló ezeken túl, hogy a babakötvényben lévő megtakarításhoz a start-számlatulajdonos fiatal a nagykorúvá válásakor, azaz a 18. életéve betöltése után juthat hozzá.
– A pénz jelentős anyagi támogatás lehet a felnőtt élet megkezdéséhez, így például családalapítás vagy az egyetemi tanulmányok finanszírozásához
– vélekedett Tállai András.
A miniszterhelyettes fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a kormány továbbra is támogatni kívánja a fiatalokat és ösztönözni a szülőket, hogy gyermekük jövőjéről már születésüktől fogva gondoskodjanak. Erre szerinte megfelelő lehetőséget kínál a hosszú távú megtakarítást és kiemelkedő hozamot nyújtó babakötvény.