A mérőórák és az azokon lévő plombák megóvása a fogyasztó kötelessége, de a legtöbb ügyfél ezzel nincs tisztában – hívja fel a figyelmet a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal egy frissen kiadott tájékoztatófüzetében.
– Ha a berendezés valamilyen módon sérült, azt az óra tulajdonosának kötelessége minél hamarabb jelenteni. A szabálytalanul működő mérők miatt a szolgáltató kötbért szabhat ki a fogyasztóra. Emiatt mintegy 1500 fogyasztói panasz érkezik évente a hivatalhoz, amely a beadványok közel 70 százalékát elutasítja – ismertette Kolozsi Sándor, a hatóság fogyasztóvédelmi főosztályvezetője.
A beadványokat független eljárással vizsgálja ki a hivatal, de mielőtt valaki ehhez a szervezethez fordulna, előbb a szolgáltatót kell felkeresnie. A vizsgálat során jegyzőkönyvet vesznek fel, amit mindenképpen érdemes aláírnia a fogyasztónak – emelte ki Kolozsi Sándor. Hozzátette, hogy a szignózás nem jelenti a csalás elismerését, pusztán azt, hogy az ügyfél jelen volt a jegyzőkönyv felvételekor.
A fogyasztónak lehetősége van egy fontos joga gyakorlásához is, azaz a szabad nyilatkozat megtételére a dokumentumban. Ha a szolgáltató megállapítja a szabálytalan vételezést, akár több százezer forintos kötbér kifizetésére kötelezheti az ügyfelet. Ha a fogyasztó nem tesz eleget a felszólításnak, a szolgáltató polgári peres eljárást is indíthat, majd a szolgáltatást is kikapcsolhatja. Ha a vitás kérdést nem sikerül rendezni, a szolgáltató válaszának kézhezvétele után keresheti fel a fogyasztó a hivatalt.
A hatóságnak nincs arra vonatkozó adata, hogy mennyi energiát vagy vizet vételeznek a fogyasztók méretlenül.
– Senki ne higgyen a „házi rezsicsökkentést” ígérő ismerősének, mert előbb vagy utóbb minden illetéktelen beavatkozásra fény derül – figyelmeztetett Kolozsi Sándor. Hozzátette: a csalásokat minden esetben kétséget kizáróan bizonyítják a független igazságügyi szakértők, a többi között azért, mert a mérőórák működésébe való beavatkozás kizárólag visszafordíthatatlan károkozást jelent. Évente nagyjából másfél millió mérőórát ellenőriz a hivatal, ezek egy részét a csalás gyanúja miatt, de olyan mindennapos események kapcsán is, mint az ingatlan adásvétele vagy hitelesítési csere esetén.
Az ellenőrzések során a szakemberek a szabályszerű mérés megkerülésének igen széles skálájával találkoznak – hangzott el a tájékoztatón. Gyakran előfordul, hogy az órán hamis vagy megbontott plombát találnak, vagy egy szöget, csavart a plomba helyén. Ebből már lehet következtetni arra, hogy belenyúltak a mérőszerkezetbe. Van példa arra is, hogy nem bontják meg a mérőt, de visszafelé szerelik fel, így az csökkenő fogyasztást mér – a valóságtól elrugaszkodott adatokra a szolgáltató azonnal felfigyel.
A köztudatban elterjedt mágnesezéses technika sehogyan sem befolyásolja a gázmérőket, ugyanakkor a vízmérők megolvasztása igen: az eltorzult műanyag fogaskerekek nem mozognak megfelelően, viszont a károkozás szabad szemmel is jól látható. Előfordul, hogy a mérő előtt leágaztatják a vezetéket – akár a föld alá rejtve –, illetve az is, hogy a villamos kapcsolótáblán illetéktelen beavatkozásokat hajtanak végre a fogyasztás méretlen növelése érdekében. Amellett, hogy jogszabályba ütközik, ez utóbbi kifejezetten tűzveszélyes is, már csak ezért sem éri meg a kísérletezés.