– A készházasok már 2019-re terveznek, mert noha még csak februárt írunk, a cégek nem tudnak újabb megrendeléseket teljesíteni ebben az évben – mondta a Magyar Idők érdeklődésére az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) könnyűszerkezet-építő tagozatának elnöke.
Kárpáti József hozzátette: aki az idén szeretne új házába költözni, de még nem szerződött, az csak a szerencsében bízhat. Vagyis abban, hogy egy cégnél felszabadul némi kapacitás, mert egy másik megrendelő lefújja vagy elhalasztja az építkezést.
Kárpáti József szerint több mint háromszorosára nőtt a piac két-három év alatt. Míg ugyanis 2015-ben háromszáz készház sem épült fel, az idén mintegy 900 új otthon is elkészülhet könnyűszerkezetes technológiákkal a megfelelő minősítéssel és tanúsítványokkal rendelkező cégek kivitelezésében. Ebben jelentős szerepet játszik az áfacsökkentés és a családi otthonteremtési kedvezmény, hiszen számos család az állami ösztönzők hatására építtet magának új, gyorsan elkészülő otthont. A készházas piac fellendülésében egyfajta szemléletváltás is szerepet játszik, ugyanis egyre többen bíznak a könnyűszerkezetes technológiákban, sokan fordulnak ezekhez a megoldásokhoz.
Az elnök szerint az említett mennyiségnél több ház felépítése is megvalósítható lenne a gyártási kapacitások alapján, ugyanakkor a megfelelő kivitelezőbrigádok szűkössége korlátot jelent. A hazai fellendülést látva néhányan ugyan hazajöttek Nyugat-Európából, de a készházak piacán is jelentős gondot okoz a szakemberek hiánya. Kárpáti József kifejtette: megoldást jelenthet a gépesítés, a gyártásnál ugyanis egyre több élőmunkát lehet kiváltani a megfelelő technológiai felszereltséggel. Nem véletlen, hogy a könnyűszerkezetes házakkal foglalkozó cégek körében is nagy az érdeklődés a Nemzetgazdasági Minisztérium új, húszmilliárd forint keretösszegű pályázatára, amelynek forrásait fejlesztésekre, technológiai korszerűsítésre lehet fordítani.
– Ha időben rendelkezésre állnak az alvállalkozók, a szakemberek, akkor akár három hónap alatt felépülhet egy készház. Ugyanakkor a jelenlegi helyzetben a szerződés aláírásától számítva a megrendelőnek úgy érdemes számolnia, hogy 6-8 hónap elteltével tud beköltözni új otthonába – magyarázta Kárpáti József. A bizonytalanságot részben a drasztikus áremelkedések jelentik.
– Sok vita volt a megrendelőkkel az árakról, arról, hogy fél év elteltével már jócskán többe kerülnek az alapanyagok, a munkásoknak is többet kell fizetni napidíjként – mondta Kárpáti József, aki szerint éppen ezért ma a legtöbb cég nem is ad 30 napnál hosszabb érvényességű árajánlatot.
A generálkivitelezők kiadásai is nagyon megnőttek, hiszen egy-egy szakmunkás ma már 15-20 ezer forintot is kaphat bejelentve egy napra, holott két-három éve még csak nettó 8-10 ezer forint volt a napidíjuk. Ráadásul egymástól kezdték „lopkodni” a jó szakembereket a cégek, túlígérve a máshol kapott összeget. Az alapanyaggyártók is folyamatosan emelik az árakat, Kárpáti József megfogalmazása szerint azért, mert megtehetik ebben a helyzetben. Mindebből az következik, hogy a két éve jellemző 220–250 ezer forint bruttó négyzetméterár helyett a 2020-as energetikai előírásoknak megfelelő földszintes épületet ma négyzetméterenként 280–320 ezer forintért vállalják el a kivitelezők, emeletes házaknál ennél is többre jön ki az egységár.
Vagyis mintegy harmincszázalékos áremelkedéssel kell számolni, ami már a forgalmi adó csökkentéséből fakadó különbözetet is meghaladó mérték.