Az elmúlt években jelentősen nőtt a biztosítói piac összesített díjbevétele, eközben viszont nem történt különösebb átrendeződés a piaci viszonyok között – derül ki a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) évkönyvéből. Tavaly több mint 918 milliárd forint bruttó díjbevételt könyvelhettek el az ernyőszervezet tagvállalatai, ez nagyjából 50 milliárd forintos emelkedés 2015-höz képest; 2014-ben még valamivel 850 milliárd forint feletti volt az összesítés.
A látszólag élénkülő mozgás mellett nem történt érdemi változás az ismert piaci erőviszonyok között. A piacvezető szerepét 2015-ben elvesztő Allianz tavaly 0,46 százalékponttal növelte részesedését, ezzel tavaly 14,22 százalékos részesedéssel visszaszerezte elsőségét. Emellett a Generalinak, a Groupamának és az Aegonnak volt 10 százalékot meghaladó piaci részesedése 2016-ban. Néhány közepes méretű szereplőn túl megmaradt az eddig ismert kép, eszerint több olyan cég tevékenykedik, amelyek piaci részesedése nem éri el az egy százalékot.
Nagy eltérés mutatkozik az egyes termékkategóriák bevételei között. Az életbiztosítások piacán kisebb elmozdulás történt, 2016 végére meghaladta a 455 milliárd forintot az éves díjbevétel, ami tízmilliárddal magasabb, mint 2015-ben, és lényegében megfelel a 2014-es adatnak. A kiemelten értékes piaci szegmensben az NN Biztosító 17 százalékot meghaladó piaci részesedését a mezőny meg sem közelíti. Ehhez képest a kötelező gépjárműfelelősség-biztosítások terén már jóval nagyobb eltérések vannak.
Ez a szegmens a múlt évet 130 milliárd forintot meghaladó díjbevétellel zárta, ez 25 milliárddal több, mint 2015-ben, 2014-hez képest a különbség pedig már csaknem 40 milliárd forint. Mint arról korábban beszámoltunk, a biztosítási piacot felügyelő Magyar Nemzeti Bank a tervei szerint előáll egy ajánlással, amelyben a bankpiachoz hasonlóan megfogalmazza, hogy milyennek képzelné el az optimális szerkezeti felépítést a biztosítók körében.
Úgy tudjuk, jelenleg még készül ez a tanulmány.