A kormány elégedetlen a hazai cégek részesedésével a nagy multik gyártásához hozzáadott értékben, ennek orvoslása érdekében támogatási programot indít – jelentette be tegnap Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Varga szerint eddig csak részsikerekről lehetett beszélni a hazai kis- és középvállalatok becsatlakoztatásáról a nagy nemzetközi cégek termelési folyamataiba, ezért a multinacionális cégek gyakran inkább a hátteret is hozzák magukkal, és nem helyi partnerekkel dolgoztatnak.
A kormány célja, hogy a magyar kis- és középvállalkozások minél nagyobb arányban vegyenek részt a magasabb hozzáadott értékű termékek fejlesztésében és gyártásában, így idén és jövőre összesen 14 milliárd forintot fordít erre a célra – mondta az új támogatási programról Varga. A program idén indul, és jövő év végéig tart, a költségvetéséből idén hat-, jövőre nyolcmilliárd forintot lehet majd felhasználni.
A program egyrészt a minősített beszállítói státusz eléréséhez szükséges feltételeket rögzíti, másrészt a beszállítói feltételeknek már megfelelő társaságok esetében főként a technológiai fejlesztést, valamint a saját kutatás-fejlesztési és innovációs munka elindítását segíti. Az egyes projektek megvalósítására maximálisan kétmilliárd forint áll rendelkezésre, ebből az összegből legfeljebb kétszázmillió forint szolgálja az együttműködő nagyvállalatnál szükséges ráfordításokat, a döntő hányad a hazai kkv-k fejlesztését szolgálja.
A beszállítófejlesztési program három alprogramból áll: idén elsősorban a járműgyártás és az ipari digitalizáció területén működő vállalkozásoknak nyílik meg ez a lehetőség, 2018 első felében az autóbuszgyártás és a kötött pályás járművek gyártása terén, míg a jövő év második felében az orvostechnológia és a védelmi ipar területén indulnak el a beszállító fejlesztési projektek. Ezek alapján maradtak a korábban meghatározott célterületek, a kormány korábban bejelentett újraiparosítási stratégiájában is kiemelt helyen szerepelnek a felsorolt iparágak.
Varga várakozása szerint hat-nyolc nemzetközi nagyvállalat jelenhet meg integrátori szerepben, az NGM abban reménykedik, hogy a program egészének eredményeként 100-120 hazai kisebb cég szerzi meg a nemzetközi piacra lépéshez szükséges hátteret. Megjegyezte, lesznek olyan cégek, amelyek maguk keresik meg a gazdasági tárca programot felügyelő államtitkárságát, de a tárca is felkeres legalább négy-öt olyan hazai céget, amelyről tudni lehet, hogy exportképes, de valamilyen okból még nem tett lépéseket a nemzetközi piacok felé. Hangsúlyozta, nem érdemes senkinek csak azért most sietnie a cégalapítással, hogy támogatáshoz jusson, kizárólag olyan vállalatok vehetnek részt, amelyek már régóta, legalább három éve működnek, kialakult a megfelelő működési kultúrájuk és már letettek valamit az asztalra.