Rengetegen élnek az előre fizetős mérőórák adta lehetőséggel, százezernél is több fogyasztó használja jelenleg az országban az eszközöket, amelyek segítségével megelőzhető, hogy tartozás keletkezzen. A módszer a feltöltőkártyás mobiltelefonokhoz hasonló: a fogyasztás ellenértékét előre kell kifizetni, a feltöltött kártyát pedig otthon behelyezni a mérőbe. A rendszer nem engedi a túlfogyasztást, a feltöltött összeg elfogyása után pedig lekapcsolja az áramot vagy a gázt.
Elsősorban az önkormányzati jegyzőknél regisztrált szociálisan védendő fogyasztók élnek a lehetőséggel; a szolgáltatóknak kötelező felajánlaniuk számukra a megoldást. Előfordul, hogy – a költségek „elszaladását” megakadályozandó – kéri az ügyfél a mérőt, de az ingatlanukat bérbe adó tulajdonosok is igénylik esetenként a kártyás mérő felszerelését. Míg a védett fogyasztók számára díjmentes a szolgáltatás, a többieknek meg kell téríteniük a szerelés és a mérő költségét.

Folyamatosan követni kell a fogyasztás alakulását, hogy az embert ne érje kellemetlen meglepetés
A Főgáz szolgáltatási területén az előre fizetős gázmérők 2009-es bevezetése után a múlt év elejéig mintegy 3300 előre fizetős mérőt szereltek fel. 2017 elejére viszont az E.On és a Tigáz lakossági fogyasztóinak átvételével, valamint az ENKSZ Észak–Dél Regionális Földgázszolgáltató Zrt. beolvadásával a szám megközelítette a 13 ezret. A Főgáz összes lakossági mérőjének nagyjából fél százalékát teszi ki az előre fizetősök száma, ami a szolgáltatási területen élő lakosság 0,3 százalékát érinti a társaság számításai szerint.
Az Elmű–ÉMÁSZ társaságcsoportnál 2007 óta több tízezer ilyen eszközt helyeztek üzembe, de az állományban magas a fluktuáció mértéke. Ennek az az oka, hogy akik jobb anyagi helyzetbe kerülnek, általában ismét kérik a hagyományos fogyasztásmérő felszerelését. A feltöltős készülékek kijelzőjén ugyanis figyelemmel kell követni a hátralévő felhasználható villamos energia mennyiségét, és idejében feltölteni.
A befizetések értéke pár ezer forint, ami töredéke az átlagos, nyolcezer forintos havi számlának.
A feltöltős mérők száma az E.On szolgáltatási területén növekedett a legdinamikusabban. Míg 2009-ben 774-et szereltek fel, jelenleg több mint 73 ezer előre fizetős mérő működik mintegy ötvenezer ügyfélnél, miután szinte minden évben több mint tízezerrel bővült a mérők állománya.
Számlázási változások
Átmeneti változás várható a számlázásban és az ügyintézésben az E.Onnál teljes körű rendszerfrissítés miatt. A február 16. és 25. közötti időszakban végrehajtandó fejlesztés időszaka alatt is működik a hibabejelentés és a visszakapcsolások rendszere. Változatlanul lehetőség lesz az előre fizetős mérők feltöltésére, valamint a mérőállás rögzítésére a szokott módokon. A fogyasztóknak azonban érdemes felkészülniük arra, hogy a februári számlák a megszokottnál korábban érkezhetnek, de a fizetési határidő változatlan marad. A fejlesztés megkezdéséig esedékes számláknál nem lesz változás a csoportos beszedési megbízásoknál, a rendszerfrissítés idejére eső számlákért azonban a megszokottnál később vonhatják majd le a díjat. Előfordulhat, hogy egy hónapon belül kétszer történik levonás, így érdemes módosítani a limitkorlátot. Az online ügyintézési rendszerben csak a mérőállás-bejelentés funkció lesz elérhető a fejlesztés idején.