Nem egyszerű jó pálinkát készíteni, egy kiváló termékhez a jó minőségű gyümölcs mellett megfelelő, biztonságos felszerelés és szakértelem is elengedhetetlen. Mihályi László, a Pálinka Nemzeti Tanács elnöke szerint számtalan tényező nehezítheti a sikeres párlatkészítést.
Komoly veszélyforrást jelenthet például az erjedés során képződő mustgáz. Ez az alattomos, színtelen és szagtalan gáz sok balesetet okozott már hazánkban, miközben néhány egyszerű és jól bevált módszerrel könnyen elkerülhető lenne a tragédia. (A felgyülemlett gáz jelenlétét a már jól ismert gyertyás módszer is kimutatja.) A legtöbb baleset azonban lepárlás közben történik: a kisebb égési sérülésektől az egyszerű tűzeseteken át a robbanásokig.
A Pálinka Nemzeti Tanács szerint a legtöbb gondot az otthon összetákolt, szakszerűtlen készülékek, illetve az alapvető biztonsági előírások mellőzése okozza. A balesetek könnyen elkerülhetők, ha az elkészült alkoholtartalmú terméket olyan helyen tárolják, ahol nem érintkezhet nyílt lánggal vagy más, gyulladást előidéző eszközzel. Ugyanakkor még ennél is nagyobb bajt okozhat a nem megfelelően elkészített párlat elfogyasztása.

Biztonságos eszközökkel lássunk a munkához
Fotó: MTI Fotó: Bánáti Balázs
A főzési folyamat természetes velejárója, hogy a középpárlat mellett elő- és utópárlat is képződik, ezért nagyon fontos, hogy ezeket a készítés során szétválasszák. A szakember szerint az előpárlat a veszélyesebb, ilyenkor ugyanis metil-alkohol és például etil-acetát keletkezik, ami az életre is veszélyes lehet. Élvezeti értéke, a körömlakklemosóra emlékeztető illata és csípős, kellemetlen íze miatt viszonylag csekély, ezért a mennyiségen kívül semmi sem indokolja, hogy a fogyasztásra szánt termékbe kerüljön.
A csonthéjas gyümölcsökből készült párlatok aromatikájában fontos szereppel bír az úgynevezett magzamat. Ennek fokozására számos eljárás létezik, de semmiképp sem elfogadható – hívta fel a figyelmet Mihály László annak kapcsán, hogy sokan magozás nélkül dolgozzák fel a gyümölcsöt. Így ugyanis a megengedett határértéknél nagyobb mennyiségű, az egészségre súlyosan káros hidrogén-cianid és etil-karbamát kerülhet a cefrébe.
A főzés mellett a pálinka tárolása sem egyszerű feladat. Sokan a jól bevált üvegpalackok helyett fém- vagy műanyag edényben tárolják a kész párlatot, pedig az alkohol a helytelenül megválasztott anyagú tárolók esetében bizonyos fémeket és a műanyagot is oldhatja. Ezáltal olyan anyagokat is elfogyaszthatunk a pálinkával együtt, amelyek hosszú távon károsak lehetnek.