– A gazdasági növekedésünk üteme nagymértékben függ a külgazdasági helyzettől is, de a magyar gazdaság jelenlegi helyzetében valóban reálisnak tekinthető az évi 4 százalék körüli bővülés az elkövetkező évekre vonatkozóan – mondta a Növekedés.hu-nak adott interjúban Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke és az első Orbán-kormány pénzügyminisztere.
– Persze ki tudja, mit hoz a jövő, lesznek-e válságok, s azok mit fognak eredményezni. Mindenesetre a mai szemmel nézve a kitűzött célok reálisnak tűnnek – tette hozzá.
Járai szerint jelenleg olyan főbb területekre érdemes koncentrálni, amelyek adott esetben csak hosszabb távon fejtik ki kedvező hatásukat a versenyképesség javításában. Ezek a területek az oktatás, az egészségügy és a kormányzás egyszerűsítése. – A bürokráciát érdemben csökkentenünk kell, a szabályozást egyszerűsíteni, az ügyintézést könnyebbé tenni. Az elektronikus kormányzás intézményét tovább kell erősíteni. Egy minden szempontból megfelelő ügyintézési rend óriási segítséget jelenthet a hazai vállalkozások számára – mondta Járai.
– Azokban az országokban, ahol sikerült felgyorsítani az ügyintézés menetét, ezek az intézkedések jelentősen hozzájárultak a gazdasági növekedés emelkedéséhez – tette hozzá.
A mostani kormányzati ciklus központi kérdéséről, a kedvezőtlen népesedési folyamatok megállításáról elmondta: biztosan lehet javítani a helyzeten, jóllehet a mai folyamatok megfelelnek az Európában és a fejlett világban tapasztalható jelenségnek. – Állami intézkedésekkel, például a családtámogatási lépésekkel és az egészségügy fejlesztésével biztosan lehet javítani a demográfiai helyzeten, ám úgy gondolom, alapvetően ez a folyamat nem államoktól, kormányzatoktól függ – mondta Járai.
Járai Zsigmond hét évig állt a jegybank élén. Az interjúban méltatta az MNB 2013 óta folytatott politikáját.
– Az MNB jelenlegi vezetése sok tekintetben meg is előzte korát. Felmérte időben, milyen tendenciák várhatók a világban, és ezekhez megfelelően alkalmazkodott – fejtette ki az egykori elnök. Járai beszélt arról is, hogy a devizahitelezés elszabadulásában, az ebből fakadó gondokban a balliberális kormányoknak, ezen belül a szocialistáknak volt a legnagyobb felelősségük.