Még néhány ezer gazdálkodó vár a korábban területalapú támogatásként ismert európai uniós hozzájárulás kifizetésére. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a 123 486 igénylő közül eddig hozzávetőleg 120 ezer ügyfélnek fizette ki az úgynevezett alaptámogatást. A fennmaradó három és fél ezer gazdálkodó tehát még nem kapott pénzt, s előfordulhat, hogy egy részüknek egyáltalán nem utal az MVH. Gyuricza Csaba, a hivatal elnöke lapunknak elmondta: egy-kétezer kérelemnél már látszik, hogy hiába az adategyeztetés, az érintettek olyan területre kértek támogatást, amely után nem jogosultak arra. Gyuricza Csaba elmondta: azok kapták meg eddig a pénzt, akik problémamentes kérelmet adtak be, vagy ahol már időközben sikerült rendezni a vitás kérdéseket.
Az új uniós támogatási struktúrában a korábbi területalapú támogatás hetven százalékát továbbra is alaptámogatásként kapják meg a gazdák, míg harminc százalékát a zöldítés után járó hozzájárulás teszi ki. – Ez utóbbi kapcsán a hivatal számos hibásan beadott kérelemmel találkozott, az uniós előírásokat nem minden esetben sikerült betartaniuk a gazdálkodóknak – mondta az elnök. Beszámolója szerint máig a kérelmezők 93 százaléka jutott hozzá zöldítés jogcímen különböző összegekhez, ez 115 822 gazdálkodót és 89,2 milliárd forintot jelent. Az elnök szerint amint sikerül tisztázni a problémás kérdéseket, mintegy hatezer termelőnek fizethet az MVH. A többi ügyfél viszont valószínűleg hiába várja a pénzt. Utóbbiak közt többségben vannak az egy-két hektáron gazdálkodó kistermelők.
A gazdák között elégedetlenséget okoz, hogy míg a korábbi rendszerben tavasszal már a teljes összeget megkapták, most még mindig az utalásokra várnak. Ráadásul sokszor az sem egyértelmű, hogy a bankszámlára érkezett pénzt milyen jogcím hányadik részleteként utalta át az MVH. Gyuricza Csaba elmondta: az új EU-s támogatási rendszer alapja, hogy a korábban két összegben utalt területalapú támogatás most hat részre bontva jelenik meg a gazdák bankszámláján. Vagyis az alap- és zöldítési támogatás kapcsán először előleget, majd részkifizetést kapnak, a folyamat pedig a végkifizetéssel zárul.
Gyuricza Csaba elmondta azt is, a kistermelői támogatást eddig az egyszerűsített támogatási formát választó gazdálkodók 97 százaléka kapta meg, ebben a körben 7,6 milliárd forintot fzettek ki. A termeléshez kötött támogatásoknál a szemes fehérjéhez köthető hozzájárulás is május első napjaiban érkezik meg a gazdák számlájára.