A lakásfelújítási szezon kezdetére időzítve ajánlást készített a Budapesti Békéltető Testület (BBT), hogy a későbbi problémás ügyeket elkerüljék a megrendelők. – A legnagyobb gond az, hogy nagyon sokan szerződés nélkül vágnak bele a munkálatokba. Ha nincs valamilyen dokumentum, papír a kezükben, később nagyon nehéz bármilyen vitás kérdést rendezni – mondta érdeklődésünkre a BBT elnöke.
Baranovszky György a testület elé kerülő legkirívóbb ügyek közül kiemelte: egy esetben a megrendelő ablakcsere után csak kis létráról érte el a több százezer forintos nyílászáró kilincsét. Más esetben pedig egy hatszáz forintos alkatrészt építettek be alig egy óra alatt 40 ezer forintért.
Az ehhez hasonló kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében a BBT szerint tudatosan kell megtervezni, milyen végeredményt szeretnénk elérni, ne hirtelen ötlettől vezérelve döntsünk. Mint írják, érdemes több vállalkozáshoz fordulni árajánlatért, és referencialistát is kérhetünk tőlük.
Fontos meggyőződni róla, hogy kivel kötünk szerződést: a világhálón ma már több olyan nyilvántartás érhető el, amelyekben ellenőrizhető az adott vállalkozás, ilyen például az E-cégjegyzék.hu oldal. Ügyelni kell rá, hogy pontosan, írásban határozzuk meg, milyen munkát és minőséget várunk el, és annak mennyi az ellenértéke.
Hangsúlyozzák, hogy ne írjunk alá olyan iratot, amelyet előzőleg nem olvastunk el, vagy amelyet nem értünk. Tisztázni kell, mit vállal a kivitelező, ha fogyasztóvédelmi probléma merül fel az elvégzett munkával kapcsolatban. Állapodjunk meg a vállalkozás általi teljesítés határidejéről és rögzítsük azt, ha pedig a munka jellege miatt szükséges, részhatáridőket is állapítsunk meg – írják.
Tisztázni kell azt is, milyen minőségű anyagok felhasználásával kell a vállalkozásnak a szerződést teljesítenie. Érdemes írásban rögzíteni, hogy a szükséges anyagok beszerzése kinek a feladata. Ha a vállalkozóé, kérjük tőle az anyagokról szóló számlák bemutatását, mivel azok tételesen igazolják a felmerülő költségeket.
A BBT azt tanácsolja, hogy a szakértelmet igénylő feladatokat bízzuk szakemberekre. Ugyanakkor ellenőrizni kell a munkavégzés folyamatát, sőt nagyobb értékű munkáknál indokolt lehet műszaki ellenőr alkalmazása. Átvételkor ellenőrizni kell az elvégzett munkát. Végül a BBT felhívja a figyelmet, hogy csak úgy adjunk át bármilyen pénzösszeget a vállalkozásnak, ha arról számlát, nyugtát is kapunk. Esetleges vita esetén ugyanis ezzel tudjuk igazolni, hogy fizettünk a munkáért.
A testület a vállalkozásoknak is megfogalmazott ajánlásokat, nekik hat hónapos garanciát kell vállalniuk a lakáskarbantartási és -javítási szolgáltatásokra, ha a munkadíj meghaladja a húszezer forintot. A jótállásból eredő jogokat tulajdonosváltozás esetén az új tulajdonos is érvényesítheti. A BBT hangsúlyozza: a vállalkozások törekedjenek rá, hogy a fogyasztók hibabejelentése alapján haladéktalanul orvosolják a panaszt.