A Széchenyi Tőkebefektetési Alap (SZTA) cégportfóliójába tartozó vállalkozások csaknem 64 százaléka növelte árbevételét 2016-ban, amely így összesen 14,5 milliárd forintot ért el – közölte tegnap az alap.
Az elmúlt öt évben az SZTA összesen 12,8 milliárd forint értékben fektetett tőkét 89 vállalkozásba, amelyek háromnegyedében még mindig aktív tulajdonosként van jelen. A portfóliócégek árbevétel- és eredménynövekedésének mértéke évről évre stabil. A közlemény idézi Csuhaj V. Imrét, a tőkealap elnök-vezérigazgatóját, aki kiemelte: a jelenlegi befektetések jelentős része frissnek számít, a cégek mintegy felénél 2015-ben és 2016-ban szerzett részesedést a tőkealap. Ezek között nagy a spinoff vállalkozások aránya, amelyektől ebben az időszakban még nem várható komoly eredménynövekedés, mivel a befektetés ilyen jellegű pozitív hatásai általában két-három év után mutatkoznak meg.
Portfóliócégei többségéből várhatóan 2018 és 2020 között lép ki az SZTA, miután a jellemzően 3-5 éves együttműködés végére a társaságok pénzügyi helyzetük megerősítésének köszönhetően vissza tudják vásárolni a befektetési alap tulajdonrészét. Az elnök-vezérigazgató kiemelte: a tőkealap működésének első öt évében közel 700 vállalkozás jelentkezett tőkebevonási céllal. Az összesen 75 milliárd forintnyi érdemi tőkeigényből végül közel 13 milliárd forintnyi befektetés valósulhatott meg. – Azáltal, hogy hamarosan az exitekből visszaforgó tőke mellett újabb 8 milliárd forintot helyezhetünk ki, ismét lehetőségünk nyílik arra, hogy érdemben foglalkozni tudjunk ezzel a nagy érdeklődéssel, és újabb kkv-knak adjunk lehetőséget a hosszú távú, stabil növekedésre – fejtette ki Csuhaj V. Imre. Hozzátette: a vállalkozók egyre céltudatosabban keresik fel a befektetési alapot, amelyben vélhetően az SZTA piaci aktivitásának és szakértői jelenlétének is szerepe volt.
A Széchenyi Tőkealap felidézi: befektetési stratégiájában kiemelt szempont a befektetések foglalkoztatás bővítésére és munkahelymegtartásra gyakorolt hatása. Az adatok azt mutatják, hogy a portfóliócégek több mint 70 százaléka növelte vagy megtartotta foglalkoztatottjainak körét. A vállalkozások többsége induló és spinoff (vagy projekt-) vállalkozásnak minősül, kétharmaduk tíznél kevesebb főt alkalmaz, de a portfólióban előfordul több mint száz főt foglalkoztató társaság is. Az SZTA portfóliójába tartozó vállalkozások több mint háromnegyede rendelkezik innovatív megoldásokkal, és közel fele végez exporttevékenységet. A tőkeforrás felhasználásával újabb cégek is finanszírozhatják külföldi terjeszkedésüket.
Tovább egyszerűsítenék a pályázatokat
Jelenleg több mint 800 millió forintnyi európai uniós forrásra lehet pályázni a hivatalos pályázati oldal adatai szerint. A BDO Magyarország könyvvizsgáló cég saját felmérésére hivatkozva arra hívja fel a figyelmet, hogy a pályázó cégek gyakorlatlanságából fakadó számos problémát tetézi az a trend is, hogy a kiírások egyre több bürokratikus előírást tartalmaznak. A korábbi ígéretekkel szemben egyelőre nem csökkent a pályázatokhoz megkövetelt adminisztratív igazolások, cégdokumentációk száma. Különösen a nemzetközi cégcsoportok esetén továbbra is rendkívül bonyolult a partner- és kapcsolt vállalkozások cégadatainak beszerzése és az átláthatósági nyilatkozatok kibocsátása. Tavaly júliustól a közbeszerzési törvény hatályát valamennyi, 40 millió forintnál nagyobb támogatást tartalmazó projektre kiterjesztették. Így akár több projekt is gyorsabban jutott forráshoz, amennyiben a támogatás a projekt költségének kevesebb mint felét tette ki. A kötelezettség kiterjesztése szintén lassulást eredményezett a pályázati folyamatokban.