– Nem számol a kormány forrásvesztéssel a 2007–2013-as európai uniós költségvetési ciklusban, az előző időszak elszámolását június 30-ig lezárják – mondta csütörtökön Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a Portfólió Uniós források 2017 elnevezésű konferenciáján. Kiemelte: Magyarország áll a legjobban a meghirdetett, lekötött és a kifizetett támogatásban is a régióban, a források fele, 4000-4500 milliárd forint le van kötve, 2000 milliárd forint, vagyis 22 százalék a kifizetések aránya. A problémás számlák aránya a korábbi 5-8 százalékról 2-3 százalékra esett, ami mutatja, hogy az uniónak nincs jelentős, érdemi problémája a magyarországi elszámolással és a végrehajtott beruházásokkal.
A miniszter felidézte, a sikerhez nélkülözhetetlen volt a mintegy kétezer állami alkalmazott munkája, akik a pályázatokkal foglalkoztak. A munkavállalók 2200 milliárd forint kifizetésénél 12 havi, 2700 milliárd forintnál 24 havi prémiumot kapnak. Hozzátette, a korrupció csökkentésére és a transzparencia növelésére állami projektértékelői rendszert alakítottak ki, háromezer értékelővel. Ez a rendszer lassabb lesz, mint a piaci alapon működő, de sokkal nagyobb transzparenciát biztosít, és társadalmi célokat szolgál.
Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke arról beszélt, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése teljes mértékben összhangban van a számvevőszék 2010-es tanulmányával a 4-es metró ügyében. Emlékeztetett: a közpénzekből megvalósuló nagyberuházásoknál számottevőek az integritási kockázatok, és megjegyezte, hogy a korrupció, a csalás és a sikkasztás ellen megfelelően működő integritásirányítási rendszerre van szükség az egyes projekteknél is.
A számvevőszéki jelentés többek közt figyelmeztetett a beruházás feltételrendszerében az előnytelen szerződéses kötelezettségek vállalására, valamint a közbeszerzési szabálytalanságokra. Az elnök szerint nagy eredménye Magyarországnak, hogy a 2007–2013-as uniós támogatási ciklus forrásainak teljes összegét sikerült lehívnia a kormány által vállalt tízszázalékos, csaknem 900 milliárd forintos túlvállalásnak köszönhetően, amit azonban más területekről kellett átcsoportosítani. Úgy vélte, a 2014–2020-as ciklusban az ország rendelkezésére álló 25 milliárd eurós forráskeretet nem túlvállalással, hanem minél korábbi pályáztatással, jó felhasználással és pénzügyi teljesítéssel kellene lehívni.