Mintegy harminc kereskedelmi partnernek számító, Európai Unión kívüli országgal tárgyal a kormányzat az afrikai sertéspestis miatt elveszített piacok újranyitásáról. Nagy István agrárminiszter képviselői kérdésre adott írásbeli válaszából kiderült, az elmúlt két hónapban összesen hat magas szintű, személyes egyeztetésre került sor. A tárcavezető jelezte: a regionalizáció érvényesítése és az exportpiacok visszanyerése a minisztérium elsődleges feladata.
A megkezdett tárgyalások eredménye, hogy a fertőzéssel érintett megyéken kívüli területekről ma már Hongkongba, Új-Zélandra és Kanadába is szállítható magyar sertésáru. Emellett Macedónia is csak Heves megyére tartja fenn a tiltást, ahogyan Grúzia is megnyitotta határait a hazai termékek előtt.

A hatóság és az állattartók időben léptek, a hazai termelésű hús megbízható
Fotó: Kurucz Árpád
Az afrikai sertéspestis az Európai Unió egyre több tagállamában állítja jelentős kihívás elé az ágazat szereplőit. A Magyarország határait hosszú időn át ostromló vírus végül idén áprilisban jelent meg hazánkban, a szakemberek ugyanakkor máig kizárólag elhullott vaddisznókban mutatták ki a fertőzést.
Annak érdekében, hogy a betegség ne terjedjen át a házi sertésekre, a hatóságok szigorú intézkedéseket hoztak, az állattartók pedig még a vírus hazai megjelenése előtt gondoskodtak arról, hogy a megbetegedés ne juthasson be a telepeikre.
Mivel a vírus terjedésében az embernek is nagy szerepe van, ezért a tárcavezető szerint a járvány megelőzésében nagyon fontos a lakosság tájékoztatása. – Már korábban is kiemelten kezeltük a figyelemfelhívást, a lakosság megfelelő tájékoztatását, illetve az érintettek, azaz az állatorvosok, a vadászatra jogosultak és az állattartók képzését – emelte ki. Jelenleg az a legfontosabb – mutatott rá –, hogy a házisertés-állományban továbbra se bukkanjon fel a megbetegedés.
Amennyiben mégis megtörténne a baj, a járványügyi előírásokat betartó termelők kártalanításra számíthatnak. Az állam az elhullott, illetve leölt állatok és a megsemmisített eszközök értékének száz százalékát megtéríti az érintett gazdáknak. A felszámolásra irányuló intézkedéseket egyébként szükség esetén az Európai Unió is támogatja, a kártalanítási összeg 75 százaléka érhető el a közösségi kasszából.
– Folyamatosan vizsgáljuk a támogatási lehetőségeket az esetleges közvetett károk rendezésére is. Ezek enyhítésére utólag, azok számszerűsítését követően nyílhat lehetőség – fogalmazott válaszában a miniszter. Közölte: szükség szerint kérelmezni fogják az Európai Bizottságtól a rendkívüli piactámogatási intézkedés jóváhagyását.
A sertéspestisjárvánnyal kapcsolatban adott tájékoztatást tegnap az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának Bognár Lajos országos főállatorvos is. A szakember meghallgatásán jelezte: a járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően hazánk sikeresen védheti meg sertésállományát a betegségtől. A szakember szerint Heves megyében az elmúlt hetekben csökkent a fertőzött terület nagysága.
Szigorú ellenőrzés
Óvatosságra inti a futball-világbajnokság magyarországi szurkolóit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, Oroszországból ugyanis tilos bármilyen állati eredetű terméket behozni az országba. A tilalom a hús mellett a különböző tejtermékekre is vonatkozik. A hazatérő szurkolók poggyászát kiemelten ellenőrzik, az esetlegesen megtalált, tilalom alá eső élelmiszereket a hatóság szakemberei haladéktalanul elkobozzák az érintettektől. A tiltás egyik – de nem kizárólagos – oka az Oroszországban is előforduló afrikai sertéspestis. A sertéshús mellett ugyanakkor egyéb állatfajokból származó termékeket sem szabad behozni az országba, hiszen ezek is hozzájárulhatnak egyéb, szintén súlyos gazdasági kárral járó betegségek terjesztéséhez.