– A magyar állam 2013 és 2017 között összesen 1,84 milliárd euró névértékben bocsátott ki letelepedési magyar államkötvényt. A program elindításakor megállapított kedvező kamatfeltételeknek köszönhetően számottevően csökkentek az államadósság kamatkiadásai – közölte tegnap az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Az állásfoglalás reagálás volt egy ugyancsak tegnap napvilágot látott Transparency International-becslésre, amely szerint a program akár 30 milliárdos veszteséget is hozhatott az államnak.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) válaszközleményében hangsúlyozta: a Transparency International azért kritizálja a magyar letelepedésikötvény-programot, mert az sértette Soros György gazdasági érdekeit. A KTK szerint 2012 és 2016 között Magyarországnak vissza kellett fizetnie a Gyurcsány-kormány által a Nemzetközi Valutaalaptól felvett hiteleket, és ezt Soros is szívesen finanszírozta volna. – Hazánk lakossági devizakötvényekből és letelepedési kötvényekből fizette vissza az adósságot – tették hozzá. „Ez Soros gazdasági érdekeit sértette. Ezért rágalmazzák a Soros által fizetett szervezetek – például a Transparency International – a magyar kötvényprogramot.”
Az ÁKK szerint a letelepedésikötvény-program során az állam sokkal inkább megtakarítást könyvelhetett el. Az adósságkezelő által elővezetett magyarázat alapján a letelepedési magyar államkötvény kibocsátásának és értékesítésének módja leginkább a prémium euró magyar állampapírhoz hasonlítható. Mindkettő a belföldi piacon, fix feltételekkel, úgynevezett adagolt kibocsátással kerül forgalomba, és intézményi befektetők egyik papírt sem vásárolhatják. A költségvetés szempontjából a letelepedési kötvény kamatozása a teljes kibocsátási időszakban kedvezőbb volt, mint a hasonló módon értékesített prémium euró magyar állampapír kamatozása.
Az ÁKK adatai alapján a letelepedési magyar államkötvény konstrukció 2013-ban 1,62, 2014-ben 0,76, 2015-ben 0,2, 2016-ban és 2017-ben 0,4 százalékponttal volt olcsóbb finanszírozási eszköz az adósságkezelő számára, mint az azonos kibocsátású és lejáratú prémium euró magyar állampapír, amely költségelőny egészen a lejárati időpontig minden évben megtakarítást jelentett az adósságfinanszírozásban.

Magyarország adósságának finanszírozási helyzete az elmúlt években jelentősen javult
Fotó: Bach Máté
Mindezeken felül a letelepedési kötvény forgalmazásához kapcsolódóan az állam nem fizetett jutalékot a forgalmazóknak, míg a prémium állampapír esetében a jutalék szintje egy százalék, amely szintén kedvezőbbé tette a letelepedési kötvényt, mint adósságfinanszírozási eszközt az állam számára – hangsúlyozta az ÁKK. Kiemelve, hogy a kedvezőbb feltételeknek köszönhetően 2013 és 2017 között több mint 9,6 millió eurót, közel hárommilliárd forintot takarított meg az állam azzal, hogy a prémium euró magyar állampapír helyett letelepedési magyar államkötvényt bocsátott ki.
Mint az ÁKK megjegyezte, az államadósság finanszírozási helyzete az elmúlt években jelentősen javult. A makrogazdasági folyamatok és az állam finanszírozási helyzetének intenzív javulása tette lehetővé 2017-ben a letelepedési kötvény értékesítésének felfüggesztését.