Mentőövet jelent a hazai tejágazatnak az Európai Bizottság által hétfőn megszavazott félmilliárd eurós krízistámogatás, amelyből Magyarország hárommilliárd forintot kap – mondta a Magyar Időknek Mélykuti Tibor, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. A nemzeti támogatással együtt így összesen hatmilliárd forint jut a következő időszakban az ágazatnak. A pénzre szükség is lesz, mivel az elmúlt egy évben további 15 forinttal csökkent a nyers tej literenkénti felvásárlási ára, így a mostani 65 forintos ár jóval elmarad a 100-110 forintos önköltségi szinttől. A terméktanács szerint csak a Dunántúlon öt telep szűnhet meg, mintegy kétezres tehénállománnyal.
Amennyiben augusztusban nem sikerül megállapodni a felvásárlási árak emeléséről a kereskedőkkel és a feldolgozókkal, akkor akár tömegesen felszámolhatják a gazdák a jelen formában rendkívül veszteséges tejtermelést, amely végső soron az ágazat bedőléséhez és a hazai ellátás biztosítása érdekében jelentős importhoz vezethet. Az alacsony gabonaárak miatt sok állattartó már a növénytermesztésből sem tudja kompenzálni a kieső bevételeket. A cél, hogy legalább az önköltségi árat tudják fedezni a gazdák, tehát a 2013–2014-es 110 forintos árakon értékesíthessenek.
A most megszavazott pénzügyi segítséget mentőövnek, ideiglenes segítségnek nevezte Mélykuti. Hosszú távon a nyugat-európai, valamint az észak-európai országokhoz hasonlóan a szövetkezeti rendszer nyújthatna megoldást. Ezekben az országokban ugyanis a feldolgozók szövetkezeti kézben vannak, tehát a vertikális integráció megvalósult, így szabályozhatók az árak. Emellett nélkülözhetetlen az élelmiszeripar fejlesztése is, mivel ez a záloga annak, hogy a most még 25-30 százalékban külföldön értékesített tejet itthon adják el a termelők, erősítve a hazai fogyasztást. A szakértő kérdésünkre elmondta: a kiskereskedőknél már elindult egy pozitív folyamat. Míg 2012-ben a legkelendőbb UHT tejek 90-95 százaléka import volt, addig mára ez az arány 45 százalékra csökkent.
Az Európai Bizottság által elfogadott kríziscsomag két fő elemre bontható: az 500 millió euróból 350 milliót szétosztanak a tagállamok között. A maradék összegből pedig a termelés visszafogását kívánják ösztönözni a dömping megfékezésére. Az uniós spot piacokon már elkezdődött az áremelkedés, amelyet a termelés csökkenése elsősorban a nagy tejtermelő országokban tovább ösztönöz. Magyarország az uniós tejtermelés 1,15 százalékát adja, azonban a 350 milliós tagállami támogatás 2,7 százaléka jut hozzánk, amely jelentős érdekérvényesítést tükröz.