A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő 0,1 százalékponttal, 3,1 százalékra rontotta a globális gazdaság jövő évi növekedésére vonatkozó előrejelzését a múlt hét végén. A nemzetközi hitelminősítő intézet az amerikai–kínai kereskedelmi viszály hatásaival indokolta a lépést. A Fitch ezúttal nem volt túl jó hangulatban: a globális gazdaság mellett a Kína növekedésére vonatkozó várakozásait is visszafogta: a távol-keleti ország jövő évi GDP-bővülésének ütemét ezúttal a korábbinál 0,2 százalékponttal szerényebbre, 6,1 százalékra becsülte.
Azt is közölték: továbbra is azzal számolnak, hogy idén 3,3 százalékkal nő a globális gazdaság a tavalyi 3,2 százalék után. A jövő évi eredményeket azonban erősen befolyásolhatja a Washington által 200 milliárd dollár értékű kínai termékre mától érvényes 10 százalékos büntetővám kiszabása. Ismert, ezt megelőzően az amerikai kormány 50 milliárd dollár értékű kínai termékre vetett ki 25 százalékos pótvámot, július elejétől 34 milliárd, augusztus utolsó hetétől pedig további 16 milliárd dollár értékű, többszáz-féle árut sújtanak büntetővámmal.
Az amerikai GDP-növekedés kapcsán azonban optimista a Fitch: pénteken 0,1 százalékponttal, 2,9 százalékra javította az idei előrejelzését az USA vonatkozásában. A hitelminősítő szerint az amerikai gazdaság eddig vártnál jobb teljesítménye részben az állami kiadások megugrására vezethető vissza. Az eurózóna gazdasági növekedésével kapcsolatban úgy nyilatkoztak: elérte a tetőpontját, ezért a térség erre az évre vonatkozó GDP-növekedési várakozását 0,3 százalékponttal, 2 százalékra rontotta a Fitch.
Idehaza kevés makrogazdasági esemény várható a héten. Csütörtökön közli a statisztikai hivatal a foglalkoztatottság-munkanélküliség június–augusztusi adatait. A foglalkoztatottak száma a május–júliusi három hónapos időszakban az előző három hónapos időszakhoz képest is kilencezerrel emelkedett.
Csütörtökön az agráriumból is érkeznek adatok: a kalászos gabonák 2018-as terméséről szóló tájékoztató jelenik meg. Pénteken az ipari termelői árak augusztusi adatát közlik. Júliusban az ipari termelői árak összességében 8,4 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakáét a júniusi 7,5 százalékos emelkedést követően.