Indokoltnak tartja az Európai Bizottság, hogy Olaszországgal szemben túlzottdeficit-eljárást indítsanak, miután kisebb módosítások ellenére a legfontosabb, a korábbinál jóval magasabb hiánycélját nem változtatta meg a koalíciós kormány 2019-es költségvetésében.
Valdis Dombrovskis, a bizottság euróért és szociális párbeszédért felelős alelnöke tegnap elmondta: az EU várakozása szerint jövőre jelentős hiánynövekedés várható Olaszországban, ahol ráadásul a jelenleg az ország össztermékének 130 százalékát meghaladó államadósság sem mérséklődik a célként előírt 60 százalékos szint közelébe.
Dombrovskis szerint a hatalomban lévő kormánykoalíciónak az elődjéhez képest jóval magasabb, 2,4 százalékos hiánycélja hosszabb távon sokkal nagyobb károkat okozhat, mivel a gazdasági növekedés ellen hat, végső soron gazdasági megszorításokat eredményezhet. Becslések szerint az emelkedő kamatszintek minden olasznak évi ezer euró többletköltséget okoznának.
Dombrovskis szerint Olaszország a jelenlegi költségvetési tervezetével „alvajárva gyalogol az instabilitásba”. Hangsúlyozta, a bizottság nyitott arra, hogy egyeztessen az olasz hatóságokkal, ám az eddig megismert tervek fényévekre vannak az érvényben lévő adósságcsökkentési elvektől.
Brüsszel és Róma vitájában tegnap sem történt fordulat. A déli tagállam a bizottság által is aggasztónak tartott eladósodottsággal küzd, mérsékeltek a növekedési kilátásai, ingatag a bankrendszere, és a hatalmon lévő koalíciós felek között is bármikor kirobbanhat egy válságot eredményező viszály.
Olaszország egyben az eurózóna harmadik legnagyobb gazdasága, így bedőlése a monetáris unió egészének is komoly károkat okozna. Ezzel Rómában is tisztában vannak, nem véletlen, hogy harcos retorikával utasították el eddig a brüsszeli javaslatokat a költségvetés kiigazításáról.
Általános nézet, hogy az olasz kormányt tényleges irányváltásra csak a piacok, pontosabban a befektetők tudnák kényszeríteni, amennyiben a bizonytalanság nyomán még jobban megemelkednének az ország finanszírozásának költségei. A bizottság tegnapi döntése önmagában még nem végzetes, viszont ismét rátesz egy lapáttal az olaszokat övező bizonytalansághalmazra, ami az euró piacára is kedvezőtlenül hat.