Várhatóan új, a mikro-, kis- és középvállalkozásokat érintő stratégia készül a következő hónapokban – értesült a Magyar Idők. A kormány célja ugyanis az, hogy a kkv-szektor versenyképessége erősödjön, mivel a lemaradás még mindig nagy az európai uniós versenytársakhoz képest.
Vadász György, a Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezető elnöke a Magyar Idők kérdésére elmondta: széles körű egyeztetés kezdődött a minap a Vállalkozásfejlesztési Tanács ülésén, amelyen a munkaadói, a munkavállalói, valamint a kormányoldal mellett a nemzetközi szervezetek képviselői is részt vettek.
Az ülésen a hazai kkv-szektor problémáit vázolták fel a felek. Az OKISZ – mint a kkv-kat képviselő munkaadói szervezet – álláspontja szerint a kormány már az elmúlt években is sokat tett a szektorért, azonban a következőkben több területen is sürgős cselekvésre van szükség.
– Az adminisztrációs terhek csökkentése már megkezdődött, mintegy 100 olyan adminisztrációs intézkedés szűnt meg eddig, amely komoly kihívást jelentett a kisvállalatoknak, azonban ezek helyébe 30-40 olyan tétel jött, ami nehézséget okoz – emlékeztetett Vadász György. Felidézte: a nagyvállalatok többsége rendelkezik azzal az infrastruktúrával, amely ezeket az adminisztrációs feladatokat el tudja látni, ugyanakkor a mikrovállalkozások számára még mindig nagy kihívást jelent a bürokrácia.
A szakember szerint a bérek rövid távú, jelentős emelése is létkérdés. Az alacsony bérek ugyanis a külföldi működőtőke-beáramlást rövid távon segítik, ellenben hosszabb távon nem lehet erre alapozni a vállalkozások versenyképességét, ráadásul a munkavállalók nem szívesen dolgoznak a kisebb cégeknél alacsony bérekért. Vadász kitért rá: habár a munkaadóknak többletterhet jelent a magasabb bérek kigazdálkodása, mégis érdekük az intézkedés, amelyet a kormány is támogat, részben a bérmegállapodásokban foglalt adókönnyítéseknek köszönhetően.
A harmadik legfontosabb kihívást a generációváltás jelenti, elsősorban a mikro- és kisvállalati szektorban – részletezte az iparszövetség vezetője. Vadász György kitért rá, hogy a kkv-k fejlesztésével kapcsolatos egyeztetések szeptemberben folytatódnak, az együttműködésnek köszönhetően pedig várhatóan a jövőben megszületnek azok az intézkedések, amelyek a kkv-szektor versenyképességének javításához érdemben is hozzájárulnak. Ehhez alapot teremt az ország kedvező gazdasági helyzete, valamint az európai uniós források.
Ezzel kapcsolatban Vadász hozzátette: komoly segítséget jelentenek a kis- és középvállalatoknak ezek a támogatások, amelyek akár 2022-ig garantálják nemcsak az ágazat, de az ország gazdasági fejlődését is, ugyanakkor ma még kérdéses, hogy a 2014–2020-as pénzügyi ciklus lezárultát követően milyen támogatásokkal fejlődhetnek a legkisebb cégek, valamint megmaradnak-e ezek a források.