Megközelítette a másfél milliót a budapesti Airbnb-szállásokon eltöltött vendégéjszakák száma, ami 35 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A Colliers International és a Hotelschool The Hague friss elemzése szerint az V., a VI. és a VII. kerületben történik a budapesti foglalások 69 százaléka.
A távirati iroda által ismertetett jelentésből az is kiderült, hogy az Airbnb piaci részesedése az eltöltött vendégéjszakákat tekintve a 2016-os 10,2 százalékról 2017-re 14,3 százalékra nőtt. Ezzel a magyar főváros az európai városokkal összevetve az élmezőnybe tartozik: Párizsban 15,2 százalék, Barcelonában 13,2 százalék volt ez az adat, míg Amszterdamban 11,7 százalék, Madridban 10,1 százalék, Londonban pedig csak 6,9 százalék.
A kutatás szerint a budapesti Airbnb-piacot inkább a professzionális bérbeadók mozgatják: kétharmaduk kettőnél több lakást ad ki. Ez a szám jelentősen meghaladja az európai nagyvárosokban jellemző, 40-50 százalékos átlagot. Tavaly is az egyszobás, teljes lakás volt a legnépszerűbb, a foglalások csaknem 55 százaléka ilyen típusú szálláshelyen történt.

Nálunk az európai átlagnál nagyobb az Airbnb-piac mérete
Fotó: Éberling András
Steinfeld Tamás, a Colliers International piackutatási igazgatója azt mondta, arra számítanak, hogy az Airbnb-piac a következő években is bővül majd, összhangban a Budapestre látogató turisták számának emelkedésével. A növekedés üteme ugyanakkor lassul, mert a következő két évben a hazai szállodapiacon jelentős fejlesztéseket adnak át, ami növeli a kínálatot.
Mint arról nemrég beszámoltunk, a kormányzat ellenőrizhetőbb szabályozási környezetet szeretne kialakítani a lakásmegosztáson alapuló szálláshely-szolgáltatásnál. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint megfontolásra érdemesek a nemzetközi példák, többek között Amszterdam, Barcelona és Bécs airbnb-s szigorításai.