Aláírta tegnap a MÁV-csoport vezetése a hároméves bérmegállapodást, amelynek célja, hogy megelőzze a szakemberhiányt és segítse a dolgozók megtartását – mondta a Magyar Időknek Buzásné Putz Erzsébet. A Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezetének vezetője a részletekről elmondta: a minimálbérnél és a szakmunkásbér-minimumnál többet keresők fizetése tíz százalékkal emelkedik az idén. További háromszázalékos pluszt kapnak azok a szakemberek, akik magasabb fizetési besorolásba esnek a bérminimumnál, azonban annak emelése miatt az idei évtől már csak a bérminimumot kapják kézhez.
Főiskolai végzettséggel a vasúttársaságoknál legalább bruttó 270 ezer forintot kell megfizetni, egyetemi végzettség esetén pedig 300 ezer forintot. Buzásné Putz Erzsébet kiemelte: a bérfelzárkóztatás mellett együttműködési megállapodást is aláírtak a szakszervezetek a vasútvállalattal, amelyben különböző munkaerő-megtartó intézkedésekre tettek vállalást. Ezek közé tartoznak a szakmai képzések, a tanulmányi szerződések, a rugalmas munkaidő elterjesztése, illetve a rekreáció támogatása. A szakszervezeti vezető hozzátette: az összes megállapodás három évre szól, jövőre átlagosan további 12, majd 2019-ben öt százalékkal nő a munkavállalók fizetése. A dolgozók áprilisi fizetésükkel már a magasabb bért kapják, januárig visszamenőleg.

A vasútnál aláírták a megállapodást, a dolgozók áprilisban már a kiigazított összeget kapják
– Várhatóan már ezen a héten pont kerül az állami vállalatok dolgozóinak bérezésével kapcsolatos végleges megállapodásra – mondta a Magyar Időknek Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke. Kiemelte: az érdekképviseletek a napokban minél gyorsabb egyeztetésekre készülnek, hogy a dolgozók már áprilisban megkapják a megemelt összeget és az év elejéig visszamenőleg a magasabb fizetésüket. Az elnök emlékeztetett: a hároméves, harmincszázalékos, hosszú távú bérmegállapodást már február 15-én elfogadta a kormány, de a béren kívüli juttatásokról és a fizetésemelés differenciálásáról több ágazatban még tartanak az egyeztetések.
– A postások kapják a legnagyobb béremelést, köszönhetően annak, hogy a Magyar Posta további négymilliárd forintot rakott hozzá önerőből a kormányzati támogatáshoz – részletezte kérdésünkre Mészáros Melinda. Így a következő években összesen 32 százalékos felzárkóztatással számolhatnak a dolgozók. Idén az alacsonyabb keresetűek fizetése 14 százalékkal lesz magasabb, a többieké pedig legalább 10 százalékkal. A bérmegállapodás utolsó évében, 2019-ben pedig legalább hatszázalékos lesz az emelés. Mészáros Melinda kiemelte: a többi állami vállalathoz hasonlóan a postánál is rendkívül súlyos a létszámhiány, s ebben az ágazatban van a legtöbb alacsony keresetű munkavállaló.
A Volánnál és a vízügyi ágazatban lapunk értesülése szerint még folynak az egyeztetések a béren kívüli elemekről, azonban az idén 13, jövőre 12, majd 5 százalékos emeléssel számolhatnak átlagosan a dolgozók. Differenciálás az alacsonyabb keresetűek felzárkóztatása miatt ebben a két ágazatban is várható.
Mészáros Melinda felidézte: az önkormányzati cégeknél is szükség van a bérfelzárkóztatásra, ennek mentén a héten folytatódnak a tárgyalások a BKV-nál. A szakszervezet célja, hogy jelentős, harmincszázalékos, hároméves bérmegállapodást lehessen kötni az önkormányzati fenntartású gazdasági társaságoknál is. A kormány korábban ígéretet tett arra, hogy kompenzálja azokat a településeket, ahol önerőből nem megy a bérfelzárkóztatás. Mészáros Melinda hozzátette: azért is fontos az önkormányzati dolgozók bérfelzárkóztatása, mert a versenyszféra mellett az állami vállalatok is nagy konkurenciát jelentenek, a munkaerőhiány miatt pedig egyre nagyobb lesz a harc a képzett dolgozókért, így veszélybe kerülhet bizonyos közszolgáltatások fenntartása is.
Lapunk kormányközeli forrásokból úgy értesült, a Belügyminisztérium bekérte az önkormányzatoktól a bértömegre vonatkozó adatokat. Ezek összesítése még folyamatban van, azonban úgy tudjuk, csak a fővárosban több tíz milliárd forinttal kellene az államnak kipótolnia a költségvetést.