A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) a korábbi kedvezményrendszerrel szemben az egygyermekes családok számára, használt lakás vásárlására vagy meglévő lakás bővítésére is igénybe vehető – hívta fel a figyelmet Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium államtitkára Tordai Bencének (Párbeszéd) az otthonteremtés eredményeit firtató írásbeli kérdésére.
Az Országgyűlés honlapján elérhető válasz szerint a csok 2015. júliusi bevezetése óta több mint 84 ezer család kapott segítséget a program révén. – A családok támogatására szánt forrás 2019-ben meghaladja a 2000 milliárd forintot, az otthonteremtésre a költségvetés jövőre összesen 242 milliárd forintot különít el – hangsúlyozta Bodó Sándor, megjegyezve, hogy az idén január 1-jétől a harmadik és további gyereket vállaló családok gyerekenként egy-egymillió forinttal csökkenthetik lakáshitel-tartozásukat. Ehhez mintegy tíz-milliárd forintot biztosít a költségvetés ebben az évben.
– A kormány megteremtette a biztonságos, kiszámítható otthonteremtés feltételeit, és a bírósági végrehajtási törvény módosításával elértük azt is, hogy nem lehet becsérték alatt árverezni ingatlanokat – ezt már Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára válaszolta Tordai Bence másik kérdésére. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a szocialista kormányok egyik legsúlyosabb öröksége volt a lakossági devizahitelek magas állománya és ebből adódóan a bajba jutott hitelesek egyre növekvő száma.

A még mindig problémás jelzáloghiteleseknél a fizetőképesség helyreállítása a cél
Fotó: Havran Zoltán
Mint írta, a kormány 2010 óta folyamatosan lépteti életbe a devizahiteleseket segítő intézkedéseket: bevezette az árfolyamgátat, elszámoltatta a bankokat és forintosította a devizahiteleket. Mindezeknek köszönhetően 25-30 százalékkal csökkentek a törlesztőrészletek, és ezermilliárd forintot kaptak vissza a családok.
Völner Pál jelezte, a még mindig problémás jelzáloghiteleseknél a fizetőképesség helyreállítása a cél, amiben segít a magáncsőd. A kormány célja az, hogy ezt még hatékonyabbá tegye. – Az adósok igénybe vehetik a családi csődvédelmet, valamint az önkormányzati bérlakások bérleti díját tartósan nem fizetők a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárását és más családvédelmi szolgáltatásokat is – közölte az államtitkár.
Több kedvezményezett család
Az idei második negyedévben a korábbinál több csokot folyósítottak a nagy kereskedelmi bankok, amelyek április–június során hozzávetőleg 20 milliárd forint támogatást juttattak el a családokhoz. A távirati iroda összegzése szerint a legnagyobb kihelyező OTP Bank az idei második negyedévben 3200 esetben folyósította már a kért támogatást, ami 40 százalékkal haladja meg az előző negyedévit. A csok bevezetése óta az OTP-vel már 31 ezer család szerződött 96 milliárd forint értékben. A Takarék-csoport 15 ezer családnak helyezett már ki csokot 45 milliárd forint összegben. A nagyobb pénzintézeteknél a három- vagy több gyermekes családok vannak a legnagyobb arányban az igénylők között. Az OTP-nél már minden második ügyfél a 10 millió forintos, legalább három gyerekkel igénybe vehető formát kérelmezte az idén, a Takarék-csoportnál pedig 44 százalékban nagycsaládosok az igénylők. A pénzintézetek egyöntetűen arról számoltak be, hogy a csok feltételeiben március közepétől bevezetett könnyítés hatására gördülékenyebbé vált az ügyintézés, ami növelte a támogatás iránti érdeklődést.