Elkezdődött a hazai kkv-k versenyképességének javítását célul kitűző, a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Kis- és középvállalkozások ipari digitalizációhoz (Ipar 4.0) kapcsolódó fejlesztéseinek támogatása” felhíváshoz kapcsolódó előminősítési eljárás – tájékoztatott a kormány a hivatalos pályázati oldalon.
Az Ipar 4.0 kifejezés egyébként nem mást jelent, mint hogy a negyedik ipari forradalomban az információs technológia és az automatizálás egyre szorosabban összefonódik, illetve ezen keresztül a gyártási módszerek alapvetően megváltoznak. Ennek során a termelési feladatokat a humán erőforrástól egyre inkább a gépek veszik át.
A program célzottan az Ipar 4.0 technológiai megoldásokat alkalmazó kis- és középvállalkozások fejlesztéseihez nyújt támogatást. A felhívás keretében összesen ötmilliárd forint támogatást helyeznek ki 2017–2019 között. A támogatás jogosultsági alapfeltétele, hogy az igénylő kis- és középvállalkozás az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. által lefolytatott előminősítési eljárás keretében megszerzett minősítő tanúsítvánnyal rendelkezzen.
Az előminősítéshez szükséges dokumentáció beadására augusztus 8-tól nyílt lehetőség. A felhívás olyan kkv-kat támogat, amelyek számára elérhető cél és szükséges irány a termelési folyamatok automatizálása, a különböző CPPS (Cyber-Physical Production System, kiberfizikai gyártási rendszerek) megoldások alkalmazása. A támogatást új eszközök, automatizált termelési rendszerek, gyártási technológiák, folyamatautomatizálási eszközök, szenzor- és vezérléstechnológiák fejlesztésére, robottechnológia alkalmazására, ipari kiberalkalmazások, intelligens gyártás, machine-to-machine, IIoT- (Industrial Internet of Things) megoldások beszerzésére, és az új eszköz beszerzéséhez kapcsolódó gyártási licenc, know-how, immateriális javak beszerzésére fordíthatják.

A humán és a mesterséges intelligenciának együtt kell működnie
Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára az egyik szakportálnak nyilatkozva azt mondta, hogy a kormány számos eszközzel segíti a kkv-k digitális felzárkózását. A szakember szerint a kisvállalatok nem alkalmazzák kellően a modern technológiai megoldásokat, ezért hatékonyságuk, fejlődőképességük alacsonyabb. Rengeteg olyan cég van, amely nem veszi észre, hogy ha ma nem lép, lemarad: ma még beszállít, de a következő tenderen már nem is indulhat.
Ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium szeretne ebben az évben öt olyan mintagyárat indítani, ahol valós termelési körülmények között lehet megfigyelni, milyen alkalmazásai vannak az Ipar 4.0-nak. Egy olyan kisvállalkozó, aki nagyon keveset hallott a digitalizációról, itt megértheti, hogy a tevékenységére milyen megoldás alkalmazható. Indulnak olyan képzések is, ahol kkv-k által foglalkoztatott mérnökök részére nyújt a kormány Ipar 4.0-val kapcsolatos továbbképzést.
Mindezeken túl a technológiaváltást segítő GINOP-pályázatokkal készítik fel a szereplőket, hogy vásároljanak ilyen rendszereket. A beszállítói fejlesztési program azért fontos, mondta Lepsényi István az Autopro.hu portálon, mert bár a magyar cégek részvétele a globális értékláncban nagyon hangsúlyos, még több hozzáadott értékkel kell hozzájárulni az ipar teljesítményéhez.
Az államtitkár szerint a digitális átalakulás korát éljük, a piacon a digitalizálás gazdasági haszna vált az egyik legfontosabb kérdéssé. A kormány 2016-ban fogadta el a gazdaságfejlesztési stratégiát, hogy az átalakulás egyenletes, de nagy sebességű legyen. Ennek kiemelkedő területe az Ipar 4.0 nemzeti technológiai platform. Ez a különböző szektorok tudását fogja össze, és fogalmazza meg intézkedési tervekben, jogszabályi előkészítő anyagokban.