Az adófizetők tavaly sem hagyták magukat a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) szemben. A cégek és a magánszemélyek sok esetben nyújtottak be fellebbezést, bizonyos ügyek pedig a bíróságon kötöttek ki.
Mint azt a NAV-tól megtudtuk, az elmúlt évben összesen tizenötezer jogorvoslati kérelem futott be a hatósági határozatok és végzések miatt. Tavaly öt esetből átlagosan egyben a hatóság másodfokon problémákat talált az elsőfokú eljárás eredménye kapcsán, a döntés megváltoztatására, megsemmisítésére, esetleg új eljárás elrendelésére így nagyjából háromezer ügyben került sor.
Az adófizetők emellett több alkalommal is úgy döntettek, hogy nem elégszenek meg a hivatal határozatával, s panaszukat az igazságszolgáltatás elé terjesztik. Tavaly valamivel több mint 2500 adóügy került a hazai ítélkező fórumok asztalára. Azt nem lehet mondani, hogy az eljárások aprópénzről szóltak volna, a NAV ellen indított perek ugyanis összesen 56 milliárd forint sorsát rendezhetik. A legnagyobb horderejű eljárás egymaga több mint egymilliárd forint kapcsán vette kezdetét, mégpedig egy áfaügyben.
A gazdasági szereplők egyébként is legtöbbször a forgalmi adó miatt fogtak pereskedésbe, a magánszemélyek pedig főként a vagyonosodási vizsgálatok megállapításait vitték a bíróság elé. Ezek mellett sokszor adta jogvita alapját az is, hogy az illeték kiszabásánál a hatóság – az ügyfél szerint – helytelenül állapította meg az ingatlan forgalmi értékét.
Az elmúlt időkben évente rendre 2500 bírósági procedúra indult meg, a pereskedési kedv tehát nemigen lanyhul. Annak ellenére sem, hogy az adóhivatal az ügyek egyre nagyobb hányadát nyeri meg. Korábban az esetek nagyjából hetven százalékában hagyták el a tárgyalótermet győztesen a NAV képviselői, a múlt évben az arány már 78 százalék fölé szökött, azaz a tavaly lezárult ügyek túlnyomó többségében a hivatal érveit fogadta el az ítélkező fórum.
A bírósági eljárások kapcsán a NAV-nál rámutattak: évről évre átlagosan nagyjából hárommillió döntést hoz meg a hatóság, ezek mindössze 0,1 százaléka kerül az igazságszolgáltatás elé. Ám az összérték alapján feltehető, hogy főként a nagyobb ügyek járják meg a bírósági tárgyalókat. Kérdés, mit hoz a jövő. Az adózók jogorvoslati beadványainak alapos és szakszerű átvizsgálását ugyanis az év eleje óta új szervezeti egység, a fellebbviteli igazgatóság végzi el. Korábban ezt a teendőt – a már megszüntetett – regionális adó- és vámfőigazgatóságok látták el.