Internetbiztonsági megoldásokat, méreganyagok közömbösítését, földrengésbiztos épülettervezési módszereket célzó, valamint a mesterséges intelligenciát, a fehérjetudományt és a lézertechnológiát érintő kutatások indulnak tíz új projekt keretében, amelyek összesen ötmilliárd forint támogatást nyertek el. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal pályázatán Magyarország legversenyképesebb kutatóműhelyei kaphattak támogatást.
– Magyarország kutatói számos területen a nemzetközi élvonalba tartoznak – mondta az NKFI Hivatal elnöke az eredményhirdetés kapcsán. Pálinkás József szerint a Nemzeti kiválósági program 2018. évi felhívása a felfedező kutatások társadalmi és gazdasági hasznosulását ösztönzi egy-egy olyan stratégiai területen, ahol a hazai kutatói kiválóság a legversenyképesebb lehet.
Az elnök hozzátette: cél, hogy a nyertes pályázatok ipari projektek, informatikai fejlesztések és társadalmi programok indítását eredményezzék. Az ötmilliárd forintos keretösszegből a projektek megvalósításához 48 hónap áll rendelkezésre. A nemzeti programok egyike a szegedi ELI lézeres kutatóközponthoz kapcsolódó, elsősorban kísérleti kutatássorozat. Támogatáshoz jutottak a mesterséges intelligencia alkalmazását megalapozó kutatások és a magyar társadalom biztonságát elősegítő nemzeti programok, emellett a Tiszta ivóvíz nevű, illetve a fehérjetudomány kutatását szolgáló programok is.