Bővített, egységes eljárásrendet dolgozott ki a Miniszterelnökség, így a jövőben örökölhetővé válnak a nyertes pályázatok. A Vidékfejlesztési programot irányító tárca közölte: a módosítás egyértelműen a gazdálkodók érdekeit célozza, az új eljárásrendet mintegy 40 pályázatba ültették át.
Ha a támogatást igénylő időközben meghal, az örökös kérheti, hogy neki adják ki a támogatói okiratot. Ennek feltétele, hogy megfeleljen a felhívásban rögzített kritériumoknak, amit a Magyar Államkincstár a hagyatéki végzés benyújtása után ellenőriz.
A módosításra minden bizonnyal nagy szükség volt, az elmúlt hónapokban ugyanis alaposan felgyorsult a pályázatok értékelése. Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára a minap az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága előtt elmondta: az élelmiszeripari pályázat keretében eddig 90 milliárd forint sorsa dőlt el, a településképet meghatározó felhívásnál pedig 25 milliárd forint támogatást ítéltek oda a pályázóknak.
Megkezdték az állattenyésztési pályázatok értékelését is. A sertéstelepek korszerűsítését célzó támogatás esetében a döntések is megszülettek. Itt a tervezett 20 milliárd forint helyett mintegy 25 milliárd forintot osztanak szét a pályázók között. A keret növelése a többi állattenyésztési felhívásra is érvényes, az eredményhirdetés októberben várható.

Gépbeszerzésre több mint 4000 kérelem érkezett
A borászatok fejlesztését célzó pályázatok bírálata is hamarosan megkezdődik, döntés novemberben születhet. A kertészeti gépbeszerzésre több mint 4000 kérelem érkezett be, amelyeket a napokban kiosztanak az értékelőknek.
Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára jelezte: jelenleg mintegy 2800 szakember dolgozik a beérkezett pályázatok értékelésén. A Vidékfejlesztési programon belül eddig 7181 kérelemből 6653 tartalmi értékelése kezdődött meg. Az államtitkár szerint az új értékelői rendszer mára az Európai Bizottság jóváhagyását is bírja. Az új struktúrát a pályázatíró maffia visszaszorítása érdekében alakította ki a kormányzat, s mára kiderült, nem eredménytelenül.
Kis Miklós Zsolt a bizottsági meghallgatáson rámutatott: a diverzifikációs pályázaton tömeges visszaélésekre bukkantak. Az ügyben jelenleg is folyik a rendőrségi nyomozás. Az államtitkár szerint a feljelentés óta kiderült, hogy bizonyos személyek mások nevével és státusával visszaélve próbáltak meg pénzhez jutni.
A bizottsági meghallgatáson szó esett azokról a korábbi ciklusban elutasított pályázatokról is, amelyekről később kiderült, járt volna a támogatás. Bár az előző uniós keretből már nem lehet kifizetni, a kormány mintegy 650 millió forintot csoportosított át a fellebbezéssel érintett 2007–2013-as hozzájárulások kifizetésére.