Az előttünk álló év első negyedévében újabb munkaerő felvételével számol a ManpowerGroup által megkérdezett 750 munkaadó, és mindössze 4 százalékuk tervez elbocsátást.
A munkaerőpiaci vállalat tegnap publikált felmérése szerint a cégek 15 százaléka számít növekedésre 2018 első negyedévében is, 78 százalék pedig semmiféle változtatásra nem készül.
Létszámnövekedésre lehet számítani minden iparágban, régióban és szervezeti méret kategóriában. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a munkaerőpiaci mutató értéke 14 százalékos.
A felvételi szándék így 4 százalékponttal gyengébb az előző negyedévhez képest, de 3 százalékponttal csökkent a 2017-es első negyedéves eredményekhez viszonyítva is.
A munkáltatók alapvetően tehát létszámnövekedést terveznek, de attól tartanak, hogy a 8,2 százalékos minimálbér-emelés – amely 2018. január 1-jén lép életbe –, illetve a munkaerőhiány jelentős anyagi terhet ró rájuk.
A legerősebb felvételi szándékot a gyártásszektor munkáltatói jelentették 27 százalékos munkaerőpiaci mutató értékkel. A szállítmányozás-raktározás és kommunikációszektor munkáltatói 23 százalékos gyarapodást jósolnak. Az építőiparban, valamint a pénzügyi és üzleti szolgáltatások szektorban is egészséges felvételi szándékot jelentettek, 19 és 16 százalékos kilátásokkal.

Az üzleti szolgáltatások szektorban is nő a felvételi szándék
A folyamatosan növekvő felvételi szándék másik két szektorban, a vendéglátásban, illetve a kis- és nagykereskedésben is kimutatható, 12 százalékkal, míg a köz-, szociális és lakossági szektorban jelentették a legmérsékeltebb, 1 százalékos eredményt.
Magyarországon az elmúlt két egymást követő negyedéves előrejelzésben a gyártás területén mutatták ki a legmagasabb felvételi szándékot, ami a gépjárműipar folyamatos fejlődésének az eredménye lehet. Az autóiparban több mint 150 ezer fő dolgozik jelen pillanatban, és a felmérést végző cég további 10-15 százalékos növekedésre számít ezen a területen.
A budapesti munkaadók jelentették a legerősebb felvételi szándékot 22 százalékos munkaerőpiaci mutató értékkel, míg Nyugat-Dunántúlon és Közép-Magyarországon 18 és 17 százalékos emelkedést mutatnak.
A Közép-Dunántúlon és a Dél-Alföldön is pozitív kilátásokról számolnak be a munkaadók 15 százalékos növekedéssel, míg a legkisebb mértékű regionális felvételi szándékot a Dél-Dunántúlon jelentették, 4 százalékos értékkel.