Míg az ipari alma piacán állóháború alakult ki a termelők és a legnagyobb feldolgozó között a felvásárlási árak miatt, az étkezésre szánt gyümölcs esetében sem lehetnek nyugodtak a gazdák. A kirívóan alacsony léalmaárak ugyanis az étkezési minőségű almára is hatással vannak. Apáti Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Fruitveb) alelnöke lapunknak elmondta: már most borítékolható, hogy az étkezési alma is olcsóbban kel el az idén, mint tavaly.
A terméktanács elemzésében 70-80 forintos árat jósolt egy héttel korábban a Gála fajtájú almára, amelynek most kezdődött el a szürete és hozzávetőlegesen még két hétig tart. – Akkora a bizonytalanság ma az almapiacon, hogy két hétnél előrébb senki sem lát, így a többi fajtának ma még ára sincs – emelte ki. A szakember szerint a 70-80 forintos kilónkénti árat csak azok a termelők érhetik el, akik egy termelői csoport tagjaként vagy önállóan rendelkeznek elegendő tárolókapacitással.
Azok a termelők – és sajnos ők vannak többségben –, akik nem tudják betárolni a leszüretelt almát, ki vannak szolgáltatva a kereskedőknek. Apáti Ferenc szerint gyakori jelenség, hogy a kereskedők a léalmánál 30-40 forinttal magasabb árat kínálnak az étkezési piacra szánt gyümölcsért. Mivel az idén 15 forint körül van a léalma ára, így az étkezési minőségű gyümölcsöt 45 forintért vennék át a gazdáktól. Sokan kénytelenek ilyen alacsony áron is eladni.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az ipari és az étkezési alma felvásárlási ára csak Magyarországon függ egymástól, más európai uniós államban nincs ilyenre példa. Ennek legfőbb oka, hogy itthon nagyon sok a korszerűtlen ültetvény, ahol nagy többségben léalma terem, emellett több mint négyezer hektár, vagyis a teljes termőterület 20 százaléka ipari célültetvény – amit éppen az a sűrítménygyártó telepíttetett el a termelőkkel, amelyik most a 15 forintos árat akarja fizetni –, így a hazai termés kétharmada minden évben ipari minőségű. Ez akkora mennyiséget tesz ki, amekkora már jelentősen befolyásolja az étkezési piac alakulását is. Ez az arány egyébként minden uniós országban fordított, kivételt egyedül Lengyelország jelent, ahol közel azonos az ipari és az étkezési minőség aránya.

Azok vannak a legnagyobb hátrányban, akiknek sürgős az eladás
Fotó: Bach Máté
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek elnöke szerint is félő, hogy a léalma után az étkezési alma piacán is beszakadhatnak az árak. Az M1-en elmondta: az étkezési alma kilónkénti ára az áruházban 400 forint körül van, míg a termelő alig 70 forintot kap érte. Jelezte: korábban az étkezési alma 130 forintba került, ami azt jelenti, hogy az ipari alma árának csökkenése magával húzza az étkezési alma árát is.
A Magosz tegnap tárgyalt a legnagyobb hazai feldolgozónak számító Austrian Juice vezetőivel. Az osztrák cég ugyanakkor az eredeti, 13 forintos ajánlatát csupán néhány forinttal toldotta meg, így 15 forintot kínált a léalma kilójáért. Az ajánlatot a gazdák visszautasították, a félpályás útlezárással tarkított demonstrációt pedig tovább folytatják. Kérdéses ugyanakkor, hogy meddig tartanak ki a termelők. Apáti Ferenc szerint ugyanis azoknak, akik célzottan ipari ültetvényt tartanak fel, illetve akik a technológiai lemaradásuk miatt csak apró almát tudtak termeszteni, nincs lehetőségük az étkezésipiacon értékesíteni a gyümölcsöt.
A gazdák gyakorlatilag két lehetőség közül választhatnak: vagy vállalják az idei termelési költségek miatti teljes veszteséget, s hagyják a fán megrohadni a gyümölcsöt, vagy valamiféle kármentés okán mégis megkezdik a beszállítást. Így sem járnak túl jól, mivel az ajánlott 15 forintból 10-13 forintot elvisz a betakarítás és a szállítás díja.