Eltöröltetné a mezőgazdaságban használt műtrágyákra vonatkozó 6,5 százalékos importvámot a brüsszeli székhelyű ABEAN (The Association for Better European Access to Nutrients). A szervezet szerint az importvámok megszüntetésével megfizethetőbbé és testre szabottá válhatnak a műtrágyák, javítva ezzel a gazdák anyagi helyzetét és csökkentve a versenyhátrányukat, illetve a vegyszerek környezetre gyakorolt negatív hatását.
A lobbiszervezet tagjai közé a napokban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is bekerült. A köztestület tájékoztatása szerint a szervezet alapvető célja, hogy a különböző piaci szereplők, köztük a gazdák, az importőrök, valamint műtrágya-előállítók minél kedvezőbben jussanak hozzá a hatóanyagokhoz az uniós vámok megszüntetésével. A NAK szerint mára számos tanulmány kimutatta, hogy a vámok eltörlése nagymértékben hozzájárulna a munkahelyteremtéshez, a versenyképesség javításához és a műtrágyázás környezeti hatásainak csökkentéséhez.
Az európai gyártók – az importvámok miatt – a világpiaci árnál drágábban juthatnak nyersanyaghoz, ami a gazdálkodóknak is versenyhátrányt jelent. A termelők helyzetét nehezíti az is, hogy jelenleg egy multinacionális cég uralja az uniós műtrágyapiacot, amelynek nem érdeke a szabályozás változása és az árak csökkentése sem.
A szervezet a foszfátnyersanyagok és műtrágyák esetében fennálló 6,5 százalékos importvám eltörlését javasolja, mivel véleményük szerint annak léte értelmét vesztette azután, hogy az európai gyártók ma már a szükséges nyersanyag teljes mennyiségét az unión kívülről szerzik be. Ezzel szemben a nitrogén és kálium esetében az importvámok még ellátják a feladatukat, így azok feloldása sem indokolt.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet statisztikája szerint az elmúlt év első kilenc hónapjában összesen mintegy 1,1 millió tonna műtrágyát vásároltak a hazai gazdálkodók. Ez a mennyiség 3,8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet, míg az elmúlt öt év átlagához képest 15 százalékos bővülést jelent.
Az árak tavaly elmaradtak a 2015-ös szinttől, átlagosan 9 százalékkal lettek olcsóbbak a készítmények.
A műtrágya eladásból származó nettó árbevétel így 96 milliárd forint volt, 4 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.