– Kérek egy Kelenföld–Százhalombatta teljes árú bérletet – hangzott el kedden egy tesztvásárlás során a Déli pályaudvar erre a célra kijelölt pénztárában. A pénztáros számítógépen kiállította a bérletet, de nem nyomtatta ki, hanem egy kártyaterminál segítségével a vevő elektronikus személyigazolványának erre a célra kialakított tárhelyére helyezte. A vevő a kártyát ezután átadta a demonstrációs céllal megjelent kalauznak (vasutas szakkifejezéssel: jegyvizsgálónak), aki a nála lévő mobilterminál segítségével ellenőrizte, megvan-e, és ha igen, érvényes-e a bérlet.
Ezt a folyamatot mától minden utas kipróbálhatja a Budapest–Pusztaszabolcs-vonalon úgy, hogy egyelőre három helyen, Budapesten a Déliben, valamint a pusztaszabolcsi és a százhalombattai mobilpénztárban van lehetőség elektronikus bérlet váltására a 2016. január 1-jével bevezetett eSzemélyivel. A 2016. november 14. előtt kiállított okmányokra az első bérletvásárlás előtt egy applikáció telepítése szükséges. Ezt az akcióban szereplő jegypénztáraknál elvégzik, csak meg kell adni hozzá a személyi PIN-kódját. (Ha az utas esetleg nem tudja a kódot, a vásárlás előtt el kell mennie egy okmányirodába vagy kormányablak ügyfélszolgálatra, és új kódot kell kérnie.)
A Budapest–Pusztaszabolcs-vonalon jelenleg tesztüzemben működik az elektronikus havi bérlet kiadása. Azért választották ezt a vonalat, mert jól elkülönül a MÁV hálózatának többi részétől, így könnyen vizsgálható és értékelhető – mondta Kazai Katalin, a MÁV-Start értékesítési igazgatója. Lapunk kérdésére elmondta, hogy a jelenlegi tesztüzem 2-3 hónapig tart, azután a teljes országos hálózatra kiterjesztik.
– Az eSzemélyi nemcsak vasúti bérletek tárolására alkalmas – mondta el Hajzer Károly, a Belügyminisztérium informatikai helyettes államtitkára, hanem a többi közösségi közlekedési szolgáltató jegyeit, bérleteit is képes kezelni, ha az érintett cég elvégzi a szükséges fejlesztéseket. Mint közismert, a BKV évek óta tervezi bevezetni az e-jegyrendszert.