– 2010 óta óriási fejlődésen ment keresztül a városi turizmus: míg nyolc évvel ezelőtt alig haladta meg a 100 ezret az értékesített vendégéjszakák száma, az elmúlt két évben ennek már a kétszerese volt a mutató. Kapacitásgondjaink lettek, ráadásul megjelent az az igényes utazóközönség, amely a minőségi szolgáltatást keresi a helyi szálláspiacon. Már a 2015-ös Modern városok program tárgyalásainál azt képviseltük, hogy a térségi turizmus, a városmarketing szempontjából nagyon fontos beruházás lenne egy régiós szinten is versenyképes hotel létrehozása – mondta a Magyar Időknek Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere a novemberben nyíló hotel üzemeltetésére szóló koncessziós szerződés keddi aláírása kapcsán.
A nyíregyházi Hotel Sóstó Resort Spa & Conference létrehozásához 3,1 milliárd forint költségvetési forrás érkezett, a 900 millió forintos önrészt banki hitelből finanszírozzák. A beruházás előkészületei 2016-ban kezdődtek meg.
– Nyílt európai tervpályázatot írtunk ki, a kivitelezési tender lezárultával pedig megkezdődött a máig is tartó építkezés, amelynek az utolsó szakaszába, a belsőépítészeti kialakításba már az üzemeltetőt, a közbeszerzési pályázaton a minimumfeltételeknél kedvezőbb ajánlatot tevő Hunguest Hotels szállodaláncot is bevonjuk. Félreértés ne essék: a szálloda az önkormányzat 100 százalékos tulajdonában lévő Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. érdekeltségében van, és abban is marad, nem kötöttünk opciós vételi szerződést senkivel, és a későbbiekben sem kívánunk tulajdonrészt értékesíteni. Kizárólag az üzemeltetést adtuk át a kiemelkedő piaci tevékenységet folytató szakmai partnernek 10+5 évre – szögezte le a városvezető.
Egy különleges, kilencezer négyzetméter alapterületű, 122 szobás szálloda épül, 195 férőhelyes, teraszos étteremmel, 200 főt befogadó, osztható konferenciateremmel, 90 férőhelyes mélygarázzsal és 63 felszíni parkolóval. A szálláshelyet híddal kötik össze az élményfürdővel, illetve a mellette működő gyógyászati központtal, vagyis a beruházás unikális elhelyezkedése
miatt biztosan többletforgalmat hoz majd a városnak.
– Ehhez egy olyan üzemeltetőt kerestünk, amely komoly szakmai szerepvállalást tudhat magáénak, illetve hasonló típusú gyógyszállókkal rendelkezik már az országban. A közbeszerzési hirdetményre három pályázó jelezte érdeklődését, közülük végül egy, a Hunguest Hotels Zrt. nyújtott be jelentkezést, majd érvényes pályázatot. A város számára egy kifejezetten kedvező megállapodás született – fogalmazott Nyíregyháza polgármestere.
Hozzátette: az is fontos szempont volt, hogy olyan céggel szerződjenek, amely már önmagában, a saját vendégkörén belül is meg tudja tölteni a férőhelyek meghatározott részét, illetve négy évszakos működést biztosít: a Hunguest az üzemeltetési díj mellett a szerződésben vállalta az 50 százalék fölötti töltöttségi szint teljesítését már az induláskor, ami a folyamatos üzemelés során tovább emelkedik majd.
– Arra számítunk, hogy a szabadidő-wellness, illetve a hagyományosan magasabb költésű üzleti turizmusban is jó adottságokkal bíró új hotel a gyógyturizmusban is komoly eredményeket hoz, a nyári üdülési időszakon kívül is – ennek az infrastrukturális feltételei idén adottá válnak. A szálloda már az év végi ünnepekre a térségi vendéglátás komoly szereplőjévé válhat, hiánypótló beruházás zajlik – jelentette ki Kovács Ferenc.
A város turizmusát nagyrészt a testvérvárosi kapcsolatrendszerre építették fel: Szatmárnémeti, Nagybánya, Ungvár, Munkács, Eperjes, a legfőbb küldő területeik Románia, Szlovákia, Lengyelország és Ukrajna.
– A fizetőképes külföldi kereslet nagy része innen érkezik, arányuk megháromszorozódott az elmúlt nyolc évben – mondta. A beruházás munkahelyeket is teremt, emellett – mivel a városban vendéglátóipari szakképző intézmények is vannak – a minőségi hotel kiváló hátteret nyújt majd a színvonalas gyakorlati oktatáshoz.

A novemberben nyíló konferencia- és wellnessközpont látványterve
Fotós: Nyíregyházi önkormányzat
– Az elmúlt években nagyon komoly fejlődést láthattunk Nyíregyházán, a Hunguest láncolatából pedig már évek óta hiányzott egy helyi szálloda. Nagy örömmel vettük a lehetőséget, hogy a legnagyobb belföldi szállodaláncként megjelenhetünk a megyeszékhelyen, mivel a város attrakciói már most is a kiemelt üdülőkörzetekéhez hasonlíthatók. Az épülő hotel profilja teljes mértékben a Hunguest Hotels működéséhez, az érintett területeken a legerősebb kínálatot jegyző szállodalánc portfóliójába illeszkedik – ezt már Hülvely István, a Hunguest Hotels Zrt. vezérigazgatója mondta lapunknak.
Hangsúlyozta: indokolatlanok azok a politikai támadások, amelyek szerint elcsalnák, elherdálnák, lerombolnák az új városi vagyont.
– Ennek ellenkezőjére egyrészt a több mint húsz éve a vezetésem alatt működő, nagy múltú szállodavállalat hazai turizmusban felmutatott eredményessége, transzparens hitelessége, másrészt a szakma iránt ezen értékek mentén elhivatott személyem is a garancia, a szerződéses garanciákon túl. Az önkormányzat számára is ezek voltak a főbb szempontok, megalapozatlanok tehát az ellenzéki feltételezések – szögezte le Hülvely István.
Mint mondta, az évi 120 millió forint bérleti díjon felül a szerződés komoly feltételeket tartalmaz. Így például előírják, hogy az árbevétel 4 százalékát, mai értéken számolva 40-50 millió forintot minden évben a hotel felújítására, eszközbeszerzéseire kell fordítaniuk egy felújítási alap létrehozásával – az új eszközök automatikusan az önkormányzat tulajdonába kerülnek.
Emellett vállalták az úgynevezett mozgó koncessziós díj kifizetését, vagyis a Hunguest Hotels harmincszázalékos részesedést fizet évente az önkormányzatnak a szálloda üzemeltetéséből származó eredmény meghatározott részéből.
– A fenti első két tételt először ki kell termelni, utána kereshetünk mi az üzemeltetéssel – fogalmazott a vezérigazgató.
Hülvely István nagyon szeretné, ha a novemberi nyitást követően karácsonyra, szilveszterre már komoly terhelést kaphatna a hálózathoz huszonhatodikként csatlakozó hotel, a jövő évtől pedig teljes gőzzel működhetnek.
– Fontos szempont, hogy a szállodával fehéren fizető munkahelyeket is teremtünk, ez ebben az iparágban különös jelentőséggel bír. Egyelőre 66-75 fővel tervezzük indítani a hotelt, és mivel a gyógyfürdővel is összeköttetésben leszünk – ahová minden vendégéjszaka után évente 50-60 millió forintnyi fürdőbelépőt fizetünk –, ott is nagy számban keletkezik majd igény a kapcsolódó szolgáltatásokra, ami tovább ösztönzi a térségi foglalkoztatást. A kereslet más szolgáltatóknál is megjelenik majd, az állatkerten kívül a vendéglátóhelyeken, a helyi kereskedőknél – sorolta.
A vezérigazgató megjegyezte azt is: a kezdeti sikereket megalapozza, hogy a Hunguestnek jelenleg százezer törzskártyás vendége van, ami százezer családot jelent, vagyis komoly bázissal rendelkeznek ahhoz, hogy az új tagot már a kezdetekkor megtöltsék vendégekkel. –
Minden esély megvan az új egység gyors bevezetésére a magyar turisztikai kínálatba, amit a várakozásaink szerint a bevételeink 40 százalékát adó külföldi turisták is érdeklődéssel fogadnak majd. Reálisan minimum 50 ezres vendégforgalomra és 1,1 milliárd forint éves nettó árbevételre számítunk Nyíregyházán – összegezte a Hunguest Hotels vezetője.