A múlt év elején jelentek meg először a fertőzött vérrel befecskendezett narancsokról szóló álhírek – úgynevezett hoaxok – az interneten. Az első külföldi verziókban még csupán egyiptomi piacokon találtak „C-vírussal” fertőzött vért a narancsban. A külföldről indult rémhír terjedése során a származási ország már kiegészült Algériával, majd Líbiával, a megjelölt betegségeknél pedig felbukkant a hepatitis C-, később pedig a HIV-fertőzés.
Nemcsak gyümölcsökkel, de más élelmiszerekkel (például üdítőkkel, gyümölcskonzervekkel) kapcsolatban is jelentek meg már hasonló álhírek. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatallal egyeztetett szakvélemény alapján a szennyezett narancs nem lenne fertőzőképes. A HIV-vírus ugyanis rendkívül érzékeny, az emberi testen kívül hamar elpusztul. Emellett a narancsra jellemző savas közeg is kifejezetten kedvezőtlen a vírus számára. Ráadásul a külföldről beszállított, tűvel megszúrt termék még az országba érkezés előtt romlásnak indulna – hangsúlyozza a Nébih.
Noha a „hírnek” nincs valóságalapja, és hivatalos cáfolata is több felületen megjelent már, időről időre megjelenik az online médiában, blogokon, fórumokon. A hivatal azt javasolja a fogyasztóknak, hogy a „szenzációs” hírek kapcsán tájékozódjanak a hiteles szakmai oldalakon, vagy érdeklődjenek az érintett hatóságoknál, megelőzve a pánikkeltést.
Felveszik a harcot
Az összes európai országot átfogó informatikai rendszer kiépítésével veszik fel a harcot a gyógyszerhamisítók ellen a gyógyszeripar szereplői. Az európai gyógyszerellenőrző rendszerben (EMVS) a tervek szerint valamennyi termék egyedileg azonosíthatóvá és valós időben nyomon követhetővé válik majd a gyártástól a szer kiadásáig, kizárva a hamisítást vagy a termékmanipulációt – hívta fel a figyelmet Papp Gábor, a DLA Piper ügyvédje. A tervek szerint az EMVS-ben európai szinten évente körülbelül 17 milliárd doboz vényköteles gyógyszer adatai fordulnának meg, és a rendszer bevezetése 4600 gyártóhelyet érintene. A bevezetés és a működtetés ezért jelentős fejlesztéseket igényel, és számos szabályozási, technikai kihívással jár majd az iparági szereplők számára.