Továbbra sincs kormányzati álláspont a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének jövő évi mértékéről, mivel a legalacsonyabb kötelező keresetekről először a munkaadói és munkavállalói érdekképviseleteknek kell tárgyalniuk – értesült kormányzati forrásokból lapunk.
A versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma (VKF) információink szerint október 9-én ül össze, ám ekkor is csak érintőlegesen kerülhet napirendre a minimálbérek kérdése, a tárgyalások pedig akár december elejéig is eltarthatnak.
Korábban olyan hírek jelentek meg, hogy a minimálbér bruttó 150 ezer forintra, a garantált bérminimum 202 ezer forintra nőhet.

A szakszervezetek jövőre is két számjegyű emelést szeretnének
Fotó: Éberling András
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi kormányinfón kérdésre megerősítette: a kormány annak örült az elmúlt években, ha csak jóvá kellett hagynia a munkaadók és a munkavállalók megállapodását.
Az érdekképviseleteknek sincs információjuk arról, hogy a kormány bármilyen javaslattal készülne a tárgyalásokra. Ugyanakkor mind a munkavállalói, mind a munkaadói oldal elkészítette már javaslatait. Mindkét oldalon nagyjából egységesek az álláspontok, ám a szakszervezetek és a vállalkozói szféra képviselőinek javaslatai nem egyeznek.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége korábban azt közölte, nem tartják reálisnak a két számjegyű minimálbér- és garantált béremelést. Tolnay Tibor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke pedig korábban lapunknak úgy nyilatkozott, a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben már nincs akkora jelentősége a legalacsonyabb kötelező béreknek, mivel a versenyszférának a dolgozók megtartása érdekében egyébként is jelentős bruttó emelést kell végrehajtania.
Ezzel szemben a szakszervezetek – az előző évekhez hasonlóan – jövőre is két számjegyű minimálbér- és bérminimum-emelést szeretnének.
A Munkástanácsok Országos Szövetsége a minimálbér 13 százalékos, a középfokú végzettséghez kötött bérminimum 15 százalékos emelését javasolja. A szakszervezet álláspontja szerint legalább ekkora emelések szükségesek ahhoz, hogy a jövő évi költségvetésben meghatározott fogyasztási és reálkereseti célok teljesüljenek.
A Liga Szakszervezetek kétéves felzárkóztatásban állapodnának meg, céljuk, hogy 2020-ra a minimálbér bruttó összege 190 ezer forint legyen, a bérminimumé pedig bruttó 260 ezer forint. Emellett a Liga javaslata tartalmazza a munkavállalói járulékok csökkentésének szintén többéves ütemezését is.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség konkrétumokat később közöl, ám mindenképpen két számjegyű emelést javasolnak.