Kormányzásának 2010-es kezdete óta a közmunkán és az uniós forrásokon kívül is csaknem háromszázmilliárd forintot költött foglalkoztatásbővítő, illetve munkahelymegőrző támogatásokra a kabinet a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakértőinek a parlament vállalkozásfejlesztési bizottságának tegnapi ülésére készített beszámolójából. A munkahelyvédelmi akciótervre 2013-ban 93, 2014-ben 140 milliárd forintnyi szociális hozzájárulási adókedvezményt adott a kormány, és míg tavaly havi átlagban 780 ezer munkavállaló után vették igénybe a vállalkozások, az idén ez már 830 ezerre kúszott fel. Fekete László, az NGM munkaügyi főosztályvezető-helyettese elmondta: miután júliusban lehetővé tették a mezőgazdasági cégeknek is a kedvezmény igénybevételét, csak augusztusban 20 ezer dolgozó esetében éltek vele a munkaadók. A támogatások révén
– a munkahelyvédelmi akcióterv kedvezményezett munkavállalóit nem számítva – összesen 26 ezer új munkahely jött létre, és mintegy 124 ezer dolgozó állását sikerült megőrizni.
Az NGM adatai szerint a kis- és középvállalkozások munkahelyteremtő pályázataira az utóbbi négy évben 41,3 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást különítettek el, amely túlnyomórészt a négy legelmaradottabb régióban hasznosult. A Külgazdasági és Külügyminisztérium kezelésében lévő beruházás-ösztönzési célelőirányzatból egyedi kormánydöntés alapján mintegy 2,3 milliárd forint addicionális munkahelyteremtő támogatást ítélt meg a tárca 2014–2015-ben négy nagyberuházáshoz, amelyek révén összesen 2300 új álláshely jött létre. A szaktárca tájékoztatása szerint további nyolc nagybefektető támogatását készítik elő, amelyek 2016-ban legkevesebb kétmilliárd forint támogatásból növelhetik az állások számát. A munkaügyi központok decentralizált keretből nyújtott munkahelymegőrző támogatása 2011–2014 között 12,6 milliárd forintot emésztett fel, és 57 és fél ezer állás megóvásához járult hozzá. Az idei évtől a megyei és járási munkaügyi osztályokká alakított kirendeltségek a 25 fő alatti leépítések megelőzésére, míg az e fölötti létszámcsökkentéseknél az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány Azonnal cselekszünk elnevezésű pályázata nyújthat alternatívát. Az előbbi program eredetileg 400 millió forintos keretét a több mint négymilliárdos igény miatt egymilliárdra emelte az NGM, az OFA programjában pedig októberig 2,9 milliárd felhasználásával 16 200 ezer munkahely megőrzéséhez járultak hozzá.
Szó esett a munkaügyi intézményrendszer megszüntetéséről és a feladatok kormányhivatalokba integrálásáról, továbbá szakképzés átalakításáról. Odrobina László, az NGM helyettes államtitkára tájékoztatása szerint a 2016–2017-es tanévben húszra emelik majd az iskoláknak többlettámogatással járó hiányszakmák számát, ebbe öt, szakgimnáziumban oktatott szakma is bekerült, köztük az ápoló.