Nem csitul a lakosság és a gazdasági szereplők üzemanyagéhsége – ez derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legfrissebb adataiból. A hatósági kimutatás szerint 2018 első három hónapjában majdnem 410 millió liter benzin került forgalomba, amihez 735 millió liter gázolaj társult. A benzinfogyasztás idei adatainál nagyjából négyszázalékos emelkedés mutatható ki a tavalyi első három hónap értékéhez képest, a gázolajnál pedig ennél is nagyobb, majdnem hétszázalékos a növekedés.
Az üzemanyagok forgalmát nyilván megannyi tényező befolyásolja. Alapvető kérdés, hogy a hajtóanyagok mennyibe kerülnek, hogy a lakosságnak milyen az anyagi helyzete, de lényeges szempont lehet az is, hogy adott időpontban a benzines, a dízellel üzemelő, esetleg az elektromos autók számítanak-e divatosnak. Az sem mindegy, hogy a gazdaság miként teljesít: fellendülő viszonyok között a szállítmányozás növekvő számokat produkálhat, ami szükségképpen meglátszik a töltőállomások eladási adatain is.
Mindenesetre beszédes, hogy a hazai üzemanyag-forgalmazás akkor indult ütemes emelkedésnek, amikor a honi gazdaság magára talált. Az adóhivatal hosszú időszakra visszatekintő adatai szerint a mostani évtized első éveiben stagnálás mutatkozott: évente 1,5-2 milliárd liter benzin fogyott, miközben 2,5 milliárd liter gázolaj talált gazdára.
A forgalomba hozott mennyiség 2013-ban lódult meg, azóta minden esztendőben többet tankolnak a sofőrök benzinből és gázolajból is, mint a megelőző évben. Így történt ez tavaly is, amikor 1,8 milliárd liter benzin és 3,2 milliárd liter gázolaj került forgalomba.

Az adóhatóság a hajtóanyagokon is rajta tartja a szemét
Fotó: Mirkó István
A több éve tartó töretlen emelkedésben annak is szerepe lehet, hogy megszűnt a rendszerváltozás után időről időre felbukkanó benzincsempészet.
– Manapság nincsenek nagy számban olyan szervezett csoportok, amelyek nagy mennyiségben üzemanyag behozatalával és illegális kereskedelmével foglalkoznának – mondta lapunknak a NAV jövedéki ügyekkel foglalkozó szóvivője.
Leopold Róbert pénzügyőr őrnagy ennek kapcsán kifejtette: a hatóság rendszeresen végez ellenőrzéseket, elsősorban azt vizsgálva, hogy a határon áthaladók alkalomszerűen kelnek-e át másik országba.
– Annak nincs akadálya, hogy valaki külföldön tankolja meg saját kocsiját, az viszont most már könnyen fennakad a hálón, aki csak azért autózik külföldre, hogy üzemanyagot hozzon be, s azt itthon eladja – fogalmazott a szóvivő. Az őrnagy arra is felhívta a figyelmet, hogy a külföldről, például Ukrajnából származó olcsó hajtóanyag adott esetben gondot okozhat, bizonyos gépekhez, motorokhoz ugyanis az ottani benzin, gázolaj minősége nem mindig megfelelő.