Ép ésszel aligha felfogható az az összeg, amelyet egy-egy évben veszítenek el együttesen az Európai Unió tagországai az áfacsalások és a különféle más adóügyi jogsértések, hiányosságok, kiesések miatt. Az Európai Bizottság tanulmánya szerint ez az összeg 2015-ben 152 milliárd euróra rúgott, vagyis – átszámítva – több mint 47 ezer milliárd forint forgalmi adótól estek el a tagállami költségvetések. A döbbenetes számokat Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter idézte fel az uniós szakminiszterek tanácskozása, az Ecofin luxembourgi ülése után.
A magyar tárca vezetője úgy fogalmazott: az összegből jelentős részt lefaraghat a bizottság most ismertetett áfaügyi reformjavaslata, amelynek fő célja a közösségi adószabályokat kijátszó csalások visszaszorítása. – Mindezek fényében ugyanakkor különösen ellentmondásos, hogy néhány napja éppen a bizottság mondta ki a magyar fejlesztésű elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszerről, az ekáerről, hogy uniós jogot sért – jegyezte meg Varga Mihály, majd megemlítette azt is, hogy az ekáer gazdaságfehérítésében játszott kiemelkedő szerepét csupán néhány nappal korábban még maga Brüsszel is elismerte.
Varga kiemelte: a bizottsági javaslat céljait, így például az áfacsalások visszaszorítását és a forgalmi adórendszerek egyszerűsítését támogatja Magyarország. Jelenleg a gazdasági tárca szakemberei azt vizsgálják, hogy a brüsszeli előterjesztés mennyiben tesz eleget ezeknek a célkitűzéseknek.
– Azt viszont már most leszögezhetjük, hogy az uniós javaslat nem helyettesítheti azt a két magyar online rendszert, amelynek nyomán két év alatt érdemben csökkent Magyarországon a kieső adó – mondta a tárcavezető. Az egyik az online pénztárgépek rendszere, a másik pedig a már említett ekáer. Az ülés másik lényeges pontja kapcsán Varga Mihály úgy fogalmazott: az unió gazdasági és pénzügyminiszterei egyetértenek abban, hogy a digitális cégeket is meg kell adóztatni. Érdekesnek nevezte ugyanakkor, hogy több javaslat is éppen a bevételük alapján adóztatná meg a nagy internetes vállalatokat, míg korábban egy hasonló magyar szabályozást az Európai Bizottság az uniós joggal összeférhetetlennek minősített.
Megemlíthető az is, hogy a tanácskozáson a pénzügyminiszterek elköszöntek távozó német kollégájuktól. Varga Mihály emlékeztetett rá, hogy Wolfgang Schäuble azon kevés német politikusok egyike volt, aki az elmúlt időszakban is megértéssel fordult Magyarország és a közép-európai országok problémái felé. A magyar miniszter ugyanakkor úgy fogalmazott: az egységes Európa híveként számíthatunk a német szakemberre jövőbeni felelős pozíciójában is.