A januárban elkülönített három cégből kettőnél újabb hat hónapnyi karantént rendeltek el, míg a harmadik cég törzsrészvényeit törölték a termékkínálatból – közölte lapunk kérdésére a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). Ez évtől szigorúbb szabályok hatálya alatt működhetnek a tőzsdei kibocsátók, ennek megfelelően már az első kereskedési napokban döntés született a három cég elkülönítéséről, miután olyan mértékű kötelezettségszegést követtek el, hogy a befektetők érdekeinek védelme és a szabályzatsértés súlya miatt szükségessé vált kiemelésük az eredeti részvénykategóriájukból. A karantén hat hónapra szólt, ami július közepén járt le.
A szigorú szankció a vétő cégek esetében nem bizonyult hatékonynak. Az elkülönítést követően nem sokkal a piacfelügyelet a TWD Investments Nyrt. törzsrészvényeinek tőzsdei terméklistáról való törléséről döntött, vagyis törölték a céget a tőzsdéről. A másik két kibocsátó, az Est Media cs. a. Nyrt. és a TR Investment Nyrt. (ami mostanra SET Group Nyrt. néven működik) esetében az elkülönítés időtartamának leteltét megelőző 8 tőzsdenapon belül a tőzsde megvizsgálta, hogy az elkülönített részvények kibocsátói teljesítették-e az elkülönítés megszüntetéséhez szükséges feltételeket.
Megállapították, hogy a kibocsátók nem teljesítették a szabályzatban meghatározott feltételeket, ezért Végh Richárd, a tőzsde elnök-vezérigazgatója július közepén az elkülönítés időtartamának újabb hat hónapos meghosszabbításáról döntött. Ráadásul időközben bővült is a karanténra ítélt vállalatok köre. A BÉT vezérigazgatója július 13-i határozatában döntött a KEG Közép-európai Gázterminál Nyilvánosan Működő Részvénytársaság kibocsátó elkülönítéséről is, mivel megállapítható volt, hogy a kibocsátó a rendszeres tájékoztatások közzétételének elmaradásával súlyosan és ismétlődően megsértette a szabályzatban, illetve a vonatkozó jogszabályokban előírt tájékoztatási kötelezettségeit. A KEG esetében is hat hónapos a felfüggesztés, ami ugyancsak meghosszabbítható, ha a vállalat addig nem orvosolja a helyzetet.

A befektetőknek érdemes alaposan tájékozódni, mielőtt tulajdonossá válnak
Mint azt megkeresésünkre a tőzsdénél elmondták, amennyiben akár az elkülönített, akár más kibocsátók a jövőben nem felelnek meg a jogszabályi vagy szabályzati előírásoknak és szükségessé válik az elkülönítés szankció alkalmazása, úgy a BÉT újra élni fog vele, „reményeink szerint egyre ritkábban”. Az idén első ízben alkalmazott intézkedés a BÉT szankciós eszköztárát teszi fokozatosabbá, egy újabb szankciónemmel olyan kibocsátók esetében, ahol további pénzbüntetések várhatóan nem vezetnek eredményre, de súlyosabb intézkedés még nem időszerű. További célja, hogy felhívja a befektetők figyelmét arra, hogy az elkülönített kibocsátók működésére nagyobb figyelmet fordítsanak részvénytulajdonosként.
Látva a karanténba zárás indokait, a részvényeseknek erősen ajánlott megválogatniuk azokat a tőzsdei cégeket, amelyekben tulajdonrészt vennének. Az Est Media valamivel kevesebb mint 8,5 millió forinttal tartozott a tőzsdének két különböző jogcímen fennálló fizetési kötelezettség elmulasztásából, a legrégebbi díjtartozásának esedékességi időpontja 2012. május 13.
A TR Investment többek között perben megítélt tartozását nem fizette ki, és emellett van egyéb többéves adóssága is. A cégek a hosszabbítás alapján továbbra sem rendezték kötelezettségeiket. A TWD esetében a piacfelügyelet megállapította, hogy a részvények értékét és hozamát, illetve a társaság megítélését érintő legalapvetőbb információkról sem tájékoztatta a befektetőket, a kibocsátó belső működésében pedig rendkívül súlyos és kiterjedt jogsértéseket találtak.