Nagy-Britannia európai uniós kilépésének kezdetéig, tehát a konkrét tárgyalásokig érdemben nem tudnak felkészülni a hazai cégek sem a Brexitre, mivel egyedülálló, eddig még nem látott folyamatról van szó – mondta a Magyar Időknek Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Konkrét lépésekre, bejelentésekre figyel mindenki, mivel akár egy kisebb elszólás is komolyan befolyásolhatja a piacokat. Amennyiben megszűnne a vámunió, vagy akár bejelentenék a munkaerőpiaci szigorításokat, akkor már lennének konkrét válaszai a kamarának, valamint az érdekképviseleteknek.
Az elnök rámutatott: az elmúlt időszakban kialakult piaci bizonytalanságból az exportcégek bizonyos részének még profitálniuk is sikerült, elsősorban azoknak, amelyek kedvező időszakban váltották át devizájukat. Parragh László hozzátette: a magyar kis- és középvállalkozásoknak nem közvetlenül, hanem áttételesen van érdekeltségük a szigetországban, azonban a szektor elsődleges piaca Németország. A szakember véleménye szerint a kilépési folyamatnak nem lesznek az ágazatot megrendítő következményei.
Akkor lesz csak nagyobb elmozdulás, ha már konkrétumokat is megtudtunk a kilépési folyamatról, azonban bizonyos változások már elkezdődtek – mondta lapunknak Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem világgazdasági tanszékének vezetője. Kiemelte: a piacok jellemzője, hogy amint megjelenik valamilyen hír a sajtóban, annak egyből lényeges tartalmat tulajdonítanak. Emiatt a kezdeti hatások már megjelentek: a londoni ingatlanpiac elmozdult lefelé, az ingatlanalapokban pedig nagyon sok pénz van. A kezdeti ijedtség után azonban mára némi visszarendeződés tapasztalható a pénzpiacokon. A hazai vállalkozások, elsősorban a fapados repülőjáratok miatt, közvetve, a turizmuson keresztül éreznék meg a britek kilépésének a hatását abban az esetben, ha megszűnne a vámunió. A kereskedelmi kapcsolatok terén Magyarország és Nagy-Britannia kapcsolatai, habár fontosak, nem az első helyen állnak.
Csath Magdolna közgazdász szerint sem érinti a hazai kkv-szektort a Brexit, mivel a nemzetközi piacok felé nyitó vállalkozások elsősorban nem a szigetországgal, hanem az Egyesült Államokkal állnak kapcsolatban, főleg az IT-szektor cégei. Nemcsak a kisvállalati szférát, de várhatóan Magyarországot is elkerülik a közvetlen hatások, azonban közvetve jelentős befolyásoló tényezőkkel lehet számolni. A közgazdász idesorolta az Európai Uniót érő hatásokat és az unión belüli változásokat. A magyar gazdaságot azonban elsősorban az európai uniós támogatások, egyéb szegmensek befolyásolják, tehát közvetve hatással lehet rá az unió megreformálása.
A német gazdaságra gyakorolt hatás is közvetve érinthet minket, mivel sok hazai vállalkozás a német autóipar beszállítójaként megérezné a jelentősebb változásokat. Egyelőre azonban nincs jele az autóipart érintő nagy horderejű átalakulásnak. Csath Magdolna kiemelte: a brit bankoknak, nagyvállalatoknak van már konkrét tervük a kilépéssel kapcsolatos helyzet kezelésére, ezért nem valószínű, hogy visszakoznának a népszavazás eredményétől.
A Magyar Iparszövetség felmérése alapján a hazai kis- és középvállalatok elenyésző hányadának van szoros brit kereskedelmi kapcsolata – mondta lapunknak Vadász György, a szövetség elnöke. A szakember a munkavállalók várható helyzetével kapcsolatos kérdésünkre elmondta: nem valószínű, hogy a kint dolgozó magyarokat hátrány érné, mivel a munkát a kilépést követően is el kell végezni. A lapunk által megkérdezett szakértők mindegyike egyetértett abban, hogy egy eddig soha nem tapasztalt folyamattal állunk szemben, ezért rendkívül nagy a bizonytalanság.