Október elején indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen az Európai Bizottság a közúti áruforgalmat ellenőrző elektronikus adóhatósági rendszer, közkeletű nevén az ekáer miatt. A magyar szisztéma lényege, hogy bizonyos fuvarokat interneten be kell jelenteni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV), enélkül az érintett teherautók jogszerűen nem közlekedhetnek az ország útjain. A bejelentési kötelezettség a belföldi és a határon átnyúló ügyleteket egyaránt érinti.
A brüsszeli bizottság úgy ítélte meg, hogy a teherautók útját és szállítmányát nyomon követő, így többféle adócsalás ellen is hatásos hazai rendszer adminisztratív kötelezettséget ró a tagállamok között kereskedő szereplőkre, így a honi szisztéma sérti azt az uniós alapelvet, amely az áruk unión belüli szabad, akadálymentes áramlását garantálja.
– A bizottság korábban megküldte felvetéseit, ezekre a magyar kormány megadta a feleletet. A hivatalos választ december 5-én adtuk postára – nyilatkozta lapunknak a nemzetgazdasági miniszter helyettese, a NAV vezetője. Tállai András röviden összefoglalta a magyar álláspont lényegét. Eszerint az ekáer nagyon fontos szerepet tölt be a honi feketegazdaság letörésében, a módszert ráadásul – éppen a hatékonysága miatt – más uniós ország is átvette már, egyesek pedig a bevezetésén gondolkodnak.
– A csalások visszaszorítása a magyar adópolitika egyik legfontosabb alkotó-eleme. Egyebek mellett az így befolyó többletbevétel ad lehetőséget a lakosság adóterhének csökkentésére és bizonyos kedvezmények emelésére – jegyezte meg a miniszterhelyettes, majd hozzátette: Magyarország az elmúlt években hatalmas lépéseket tett egy olyan egyszerű és modern adórendszer felé, amely csekély anyagi terheket szed be az adófizetőktől, egyúttal minimális adminisztrációra kötelezi az érintetteket.
– Az ekáer 2015 óta működik, azóta az online pénztárgéppel együtt több száz milliárd forintot hozott a magyar költségvetésnek, miközben tisztította a gazdaságot és helyzetbe hozta a legálisan működő szereplőket – mutatott rá a NAV vezetője.
Tállai András szerint az ekáer megtámadásával Brüsszel ezeket az eredményeket veszélyezteti, majd a minisztériumi vezető arról beszélt, hogy az adócsökkentés és a béremelés politikáján a kormány az Európai Bizottság nyomására sem fog változtatni.
– Adóemelésre és a dolgozók, a nyugdíjasok juttatásainak befagyasztására akkor sem kerül sor idehaza, ha Brüsszel – akár közvetve is, de – az adócsalók pártjára áll – rögzítette a miniszterhelyettes. Hozzátette: a kormány, ha kell, Brüsszellel is szembeszáll azért, hogy megvédhesse a törvényesen működő gazdasági szereplőket, s kellő büntetést szabjon ki a közteherviselési szabályokat kijátszó gazdasági résztvevőkre.