A kis- és középvállalkozói szektor fellendülése ma már a kereskedelmi ingatlanok piacán is mérhető, mivel mára a felsőbb kategóriás irodákat keresik a multik mellett azok a kkv-k is, amelyek stabilak, vagy jelentősen nő pénzügyi, üzleti mutatójuk – derül ki az Irodatérkép.hu legfrissebb elemzéséből.
A szinte teljes hazai piacot lefedő, 280 irodaház bevonásával készült felmérésből kiderült, a hazai vállalkozások az egy évvel korábbiakhoz képest is aktívabban keresnek új, korszerű és rugalmasabb elhelyezést nyújtó irodákat. Visszaesett például a korszerűtlen, kevés szolgáltatást kínáló C kategória és látványosan emelkedett az A, és még inkább az efölötti, már-már luxuskörülményeket adó A+ kategória, miközben a sok ezer magyar vállalkozás többsége továbbra is a közepes feltételeket nyújtó B osztályú elhelyezést akarja és tudja megfizetni. Nem véletlen, hogy ezekre külön szakosodott néhány bérbeadó cég.
Piaci szakértők szerint az is egyértelműen kimutatható, hogy a vállalkozások összevonnák különböző helyiségeiket egy nagy, akár több száz négyzetméteres irodaházba, a keresések 10-13 százaléka ilyen célokra irányul. Ugyanakkor a nagyobb, több ezer négyzetméteres irodák iránt érdeklődők nem a hagyományos keresőoldalakat választják, hanem erre specializálódott tanácsadó cégeket vonnak be. Természetesen a kkv-k többsége a kisebb méretű irodahelyiségeket keresi, de már nem a legalacsonyabb árkategóriában.
Mester Nándor, az Irodatérkép elemzője szerint a kkv-k már a középső árkategóriát, a négyzetméterenként 5-11 eurós (1500-3400 forintos) havi bérleti díjat is bevállalják. Ez a gazdasági szereplők egy részének az erősödésére utal, vagyis arra, hogy miközben természetesen továbbra is figyelnek erre a fix költségre, sokkal jobban számít nekik, hogy hatékonyabb és jobb munkakörnyezetet biztosítsanak, és ezért hajlandók kicsit többet is fizetni, mint korábban, mert csak így gondolják elérhetőnek a munkatársak megtartását – mutatott rá az elemző.
Az irodapiac fellendülését jól mutatja, hogy a CBRE ingatlan-tanácsadó adatai szerint 745 millió euróért vásároltak befektetők kereskedelmi ingatlanokat tavaly. A kelet-közép-európai régióban ez a legmagasabb növekedés, miközben a magyar kereskedelmi befektetési ingatlanpiac 2012 óta töretlenül bővül. Tavaly az irodák voltak a legnépszerűbbek, a forgalom 50 százalékát ez a szegmens adta, de számottevő arányt képviseltek az ipari ingatlanok is, amelyek befektetési értéke megnégyszereződött tavaly. Az idén várhatóan az ágazat további 10-15 százalékos emelkedést érhet el, és nem lehetetlen az egymilliárd eurós forgalom elérése sem. A befektetési piacot részben az alacsony kőolaj-, valamint nyersanyagárak, illetve a kedvező kamatkörnyezet fűti.
A kereskedelmi ingatlanok iránti érdeklődés azért is lehet magasabb, mert a kisebb vállalkozásoknak ma már egyre több lehetőségük van olyan befektetéseket, bővítéseket megvalósítani, amelyek már megkívánják az újabb, korszerűbb munkakörnyezetet.
A cégek az idén nagy összegű uniós támogatásra is számíthatnak, ráadásul a hitelezési piacon is egyre több lehetőséghez jutnak, emiatt pedig várakozásaik is pozitívabbak, a felmérések szerint irodabővítési beruházásokat is szívesebben vállalnak.