A tavalyi év utolsó három hónapjában hét százalékkal nőtt a beruházások mértéke az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. A negyedéves adat kimagasló, egész évre vetítve jóval mérsékeltebb, 0,6 százalékos volt éves összehasonlításban a növekedés üteme. – A beruházások növekedésére az utolsó negyedévben számítani lehetett, mert a kormányzat felpörgette a pályázatok kifizetését – kommentálta az adatközlést Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A KSH is kiemelte, hogy a bővülés elsősorban a költségvetési szervek beruházásainak eredménye. Például az uniós források év végi, felgyorsított lehívása miatt 110 százalékkal ugrottak meg a beruházások az egészségügyben, és – leginkább a menekülthelyzet miatti beruházások okán – 90 százalékkal nőttek a védelmi ráfordítások. Kiemelte, hogy az adatok alapján a beruházások közel felét megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében 6,2 százalékkal csökkent a beruházási teljesítmény. Az elemző szerint a fő kérdés, hogy sikerül-e az uniós kifizetéseket kellő mértékben felgyorsítani, és az is látszik, hogy a kormányzat és a jegybank különböző programokkal igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy ne legyen visszaesés.

Főként az egészségügyi fejlesztésekbe áramlott a pénz
Aggasztó fejlemény, hogy a versenyszférában visszaestek a beruházások, és nem is látszik egyértelműen, hogy a közeljövőben mi lehet a fő hajtóerő. – Éves összehasonlításban a legnagyobb súllyal rendelkező feldolgozóipari beruházások hat százalékkal zsugorodtak, az ingatlanügyletek esetében 6,9 százalékos, az építőiparban 7,6 százalékos, a mezőgazdaságban pedig 29,3 százalékos visszaesést láthattunk – mondta Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője.
– Az új uniós ciklus beindulása miatt mindenképp számolni kell azzal, hogy az idén kevesebb lesz a beruházás, azonban a korábbi számításokhoz képest kisebb mértékben, s csak átmeneti legyen. Az új EU-ciklus forrásainak 60 százaléka a gazdaságfejlesztést szolgálja, a vállalatok beruházásai élénkülhetnek, amit a javuló belső kereslet támogathat – mondta Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője szerint az új lakások áfájának csökkentése és a lakástámogatások kiterjesztése érdemben támogathatja a lakásberuházások felfutását, ennek kedvező hatása azonban inkább jövőre lesz érezhető.