Ma még nehéz elképzelni, de öt-tíz éven belül már nem az okostelefonok lehetnek a mobilhálózatok elsődleges használói, hanem más hordozható eszközök: fitneszkarkötők, okosórák, mobil vérnyomásmérők, továbbá autók és különféle szenzorok. Mintegy ötvenmilliárd eszköz csatlakozik mobilhálózatra 2020-ban, 2025-re pedig ez a szám a többszörösére nőhet a Cisco kutatása szerint. Az összekapcsolt eszközök futurisztikus, de már az ajtónkon kopogtató világába a rohamos tempóban fejlődő eSIM-technológia jelenti a vízumot. Ahogyan arról lapunk is beszámolt, Magyarországra a Telekom hozta el elsőként a technológiát, aminek érdemes egy kicsit mögé nézni.
A hagyományos SIM-kártyákat felváltó beépített SIM (embedded SIM, eSIM) mindössze 6×5 milliméteres, így könnyen elfér kis méretű eszközökben is. Talán ennél is fontosabb az, hogy az eSIM használatával nem szükséges a szolgáltatótól fizikai SIM-kártyát átvenni és azt a készülékbe helyezni. Ehelyett elegendő a szolgáltatói szerződés megkötését követően az interneten keresztül letölteni a felhasználói SIM-profilt. Egyszerűbbé válik az a folyamat is, amikor a hagyományos SIM-kártyát cserélni kell, például kisebb kártyát használó készülék vásárlásakor. Ez a felhasználónak kevesebb ügyintézést, a szolgáltatónak pedig nagyobb hatékonyságot jelent. Az újításnak várhatóan az iparág jövőjére is komoly hatása lesz.
– A Magyarország régiós versenyképességében kulcsszerepet játszó digitális transzformációban nagy horderejű előrelépést jelent az eSIM-technológia bevezetése – mondta Pereszlényi Zoltán marketing- és értékesítési menedzsment igazgató a Magyar Telekom virtuális sajtótájékoztatóján. – Számításaink szerint öt éven belül minden felhasználónak átlagosan tíz hálózatba kötött eszköze lesz, ezért idővel egyre több eSIM-képes készüléket és rájuk épülő szolgáltatást fogunk bevezetni. Az új technológia elterjedése az ügyfelek számára nagyobb ügyfél-élményt hoz majd, hiszen kényelmesen, online rendelhetik meg és aktiválhatják mobil-előfizetésüket.

Ez a csip a múlt technológiája, a legújabb már láthatatlan
Fotó: Reuters
Az új technológia megfelel a GSMA (Global System for Mobile Communications Associations, a világ legnagyobb, mobilszolgáltatókat tömörítő és azok érdekképviseletét ellátó egyesülete) által a közelmúltban elfogadott, magas biztonsági követelményeknek megfelelő nemzetközi szabványának. Az eSIM-megoldás bevezetése a magyar piacra egy többlépcsős fejlesztés első lépéseként, egyelőre tesztprogram keretében indult el. Az eSIM-et tartalmazó eszközt használni kívánó ügyfelek a hagyományos SIM-kártya helyett egy aktiváló kódot kapnak majd QR-kód formájában. A wifin keresztül az internetre csatlakoztatott készülék ezt beolvasva tölti le a beépített SIM-csipre a szolgáltatói profilt, majd aktiválódik a SIM, és megkezdhető a szolgáltatás igénybevétele. Az eSIM meglévő vagy új havidíjas előfizetéssel, illetve azokhoz igénybe vehető DuoNet opcióval lesz elérhető lakossági és Tandem opcióval üzleti ügyfelek részére.
Elsőként a Huawei Watch 2 okosórát forgalmazza a szolgáltató az eSIM-képes eszközök közül, a kínálat bővítése a későbbiekben a fogyasztói igények változásától függ, vagyis attól, hogy az ügyfelek mennyire igénylik majd a helytől és a mobiltelefontól független eszközöket.