Fontos adózási időszakra hívta fel a figyelmet a minap a Pénzügyminisztérium. A tárca arra mutatott rá, hogy az esztendő utolsó hónapjában számos közepes cég előtt nyílik meg a lehetőség arra, hogy csatlakozzon a kisvállalati adóhoz, vagyis a kivához, ennek alapját pedig egy szabálymódosítás adja.
December elsején ugyanis az adónemnél megváltozott – az éves bevételre, illetve a mérlegfőösszegre vonatkozó – belépési értékhatár: az összeg az eddigi ötszázmillióról egymilliárd forintra emelkedett. Ráadásul attól sem kell tartania az érintett cégeknek, hogy rövid idő alatt kinőnék a kivát, a jövő év elején ugyanis a triplájára ugrik a kisvállalati adóalanyiság felső határa: a mostani egymilliárdos határ hárommilliárd forintra nő.
A szaktárcánál kiemelték, hogy a 2013-tól választható kisvállalati adó nemcsak a cégeknek garantál jelentős egyszerűsítést és több százezer forintos megtakarítást, de az állami költségvetés bevételeire is jótékony hatást gyakorol. A Pénzügyminisztériumban ugyanis úgy számoltak, hogy míg tavaly kiva címén 22,5 milliárd forint érkezett az államhoz, addig idén akár kétszer ekkora összeg is származhat az így adózó cégektől.

Sokat spórolhat a vállalkozó, ha megfelelő adózást választ magának Fotó: Bach Máté
Persze nem a kiva az egyetlen kedvező, speciális adózási lehetőség, amellyel a kisebb vállalkozások javíthatnak a saját helyzetükön. A legkisebb gazdasági szereplők a kisadózó vállalkozások tételes adójában, azaz a katában találhatják meg számításukat.
– Jelenleg – jegyezték meg a kata kapcsán a minisztériumnál – ez Magyarországon a legnépszerűbb adófajta, idén november elején már átlépte a háromszázezret a katások száma. Ebből és az államkassza bevételi adataiból az a következtetés vonható le, hogy a kisebb vállalkozások hajlandók befizetni az egyszerű és alacsony adót. Ezt alátámasztandó a tárcánál felidézték, hogy 2017-ben 98 milliárd forintot fizetett be összességében az akkori 240 ezer kisadózó, idén viszont a több mint 300 ezer érintett majdnem 125 milliárd forinttal növelheti a költségvetés bevételeit.
A szabályok egyébként nem csak a kivánál változnak meg, módosul a legkisebb vállalkozások áfamentessége is, amely négymillió forinttal emelkedik, s ezután tizenkétmillió forint lesz. A minisztériumnál rámutattak, hogy az általános forgalmi adóban az alanyi mentesség egy évre választható, vagyis ha valaki 2019-ben szeretne élni a lehetőséggel, akkor legkésőbb december 31-ig ezt jeleznie kell az adóhivatalnak.