Már a pénzügyi szektorban is megjelent a black friday, amikor a kereskedők már nemcsak egy napig, hanem akár egész héten fenntartják az akciós kínálatot. Nem biztos, hogy valóban megéri az akciós hitel – hívta fel a figyelmet a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ).
A nullaszázalékos kamat nem egyenlő az ingyen hitellel – erre számtalanszor felhívták már a figyelmet, hangsúlyozva: minden esetben meg kell győződni a THM (teljes hiteldíj mutató) mértékéről, hiszen ez mutatja meg, hogy az összes egyéb felmerülő költséggel együtt valójában mennyibe fog kerülni a kölcsön. Az áruhiteleknél is megfigyelhető egy olyan tendencia, hogy ahol nullaszázalékos THM-áruhitellel kínálnak egy terméket, pedig ez a lehetőség pár ezer forinttal drágább lehet, mintha egy összegben vásárolnánk meg az árucikket. Elképzelhető, hogy még akkor is jobban járunk, ha nem nulla-, hanem hét-tíz százalékos THM mellett veszünk fel hitelt, és vásároljuk meg olcsóbban a kiválasztott árucikket.
A lakosság egy jelentős része erre az időszakra időzíti a vásárlásait, amit ha tudatosan tesznek, valóban jól járnak. Érdemes azonban odafigyelni arra, hogy még mindig előfordul akár webáruházak, akár hagyományos boltok esetében, hogy az akció előtti napokban felemelik a termékek árát, majd abból számítják a kedvezmény mértékét. Így ha valaki már előre tudja, hogy milyen árucikkeket szeretne megvásárolni, érdemes napokkal korábban áru-összehasonlító oldalakon utánanézni az aktuális áraknak, és ezek figyelembevételével fogadni az alkalmi leárazást – tanácsolja a szervezet.
– Kulcsszó a tudatosság, a tájékozottság. Szánjunk időt arra, hogy végignézzük a kínálatot, és fel kell mérni azt is, hogy valóban képesek leszünk-e fizetni a törlesztőrészleteket, hiszen bármikor előfordulhat egy hosszabb ideig tartó betegség miatti keresőképtelenség, vagy akár a munkahely elvesztése – hangsúlyozták a fogyasztóvédők. A FEOSZ megjegyzi: mintha elfelejtették volna a fogyasztók a devizahitelesek sorsát, újra fellendült a hitelfelvételi kedv.
– Ez természetesen fontos a gazdaságnak, de egy hosszú távra, 15-20 évre felvett lakáshitel esetében még inkább fontos, hogy mérlegeljük lehetőségeinket, és megpróbáljuk a legjobb ajánlatot kiválasztani. Nem mindegy ugyanis, hogy például rögzített kamatú, fogyasztóbarát lakáshitelt igénylünk-e, mert tanulmányok szerint akár egy két-három százalékos jegybanki alapkamat-emelés is hasonló törlesztőrészlet-emelkedéseket okozhat, mint ami a devizahitelek esetében bekövetkezett – vélekednek.
Megjegyzik, minden bank honlapján részletes információk találhatók, ezenkívül a Magyar Nemzeti Bank is többféle összehasonlító oldallal segít választani a hitelek közül, legyen szó áruhitelről, minősített fogyasztóbarát lakáshitelről, gépjárműhitelről vagy szabad felhasználású hitelről.