A magyarországi munkaerőképzés fejlesztéséről és a paksi atomerőmű bővítési projektjéről is tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnök és John G. Rice, a General Electric (GE) alelnöke tegnap az Országházban – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. A megbeszélésen – amelyen részt vett Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is – a felek megállapodtak abban, hogy regionális jelentőségű felsőoktatási-ipari együttműködést indítanak a magyar munkaerő magas színvonalú képzéséért. Ahogyan azt John G. Rice a magyarországi látogatása első napján tartott sajtótájékoztatón elmondta, a GE sikeresnek tartja magyarországi működését, a közelebbi jövőben pedig a digitalizációs törekvései mentén szeretné tovább erősíteni jelenlétét az egészségügyben is. A többek között a Szegedi Tudományegyetemmel és a budapesti Semmelweis Egyetemmel kialakított együttműködés elsősorban az orvosi diagnosztika területén válhat még szorosabbá.
A paksi atomerőmű kapacitásbővítésével kapcsolatban Orbán Viktor és John G. Rice reményét fejezte ki, hogy a projektben amerikai–orosz szakmai együttműködés valósulhat meg. Mint tegnap lapunk megírta: az amerikai vállalat másfél milliárd dolláros üzletet remél a beszállításoktól, ennek döntő részét a turbina és a generátor adhatná. A később, a főberuházó orosz Roszatom által kiírandó tenderen a GE azzal a fejlesztéssel pályázna, amelyet az amerikai cég által a közelmúltban felvásárolt francia Alstom energetikai üzletága gyárt jelenleg.
A GE ma már a harmadik legnagyobb exportőr hazánkban, és közel 11 ezer magyar embernek biztosít megélhetést. John G. Rice keddi bejelentése alapján még ebben az évben 500 új munkavállalót venne fel a cég Magyarországon, az Alstom hazai dolgozói elhelyezéséről még egyeztetnek. Ugyanakkor az Európában foglalkoztatott 35 ezer munkavállalóból 6500-tól válik meg a közeljövőben. A GE Magyarország 1989 óta működik, 2014-ben 1524 milliárd forintos árbevételének 99 százaléka exportból származott.