Ruhát, bútort, ipari gépeket venne, vagy antik tárgyakra, ékszerre vágyik, esetleg nagyobb beruházásra vállalkozva sorházat, tanyát, rétet, talán szőlőt, netán céges üzletrészt venne? Mégpedig kedvező áron, s úgy, hogy személye rejtve maradjon a versenytársak előtt? Akkor önnek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. online árverési oldalára van szüksége! – Ilyesféle reklámszöveggel is népszerűsíthetnék azt az internetes felületet, amely a napokban, szeptember közepén indult el.
Az e-arveres.mnv.hu weboldalon elérhető elektronikus aukciós rendszer azonban néhány alapvető ponton eltér a hétköznapokból ismert licitálós portáltól. A különbözőség mindenekelőtt abban áll, hogy az új oldalon állami tulajdonban lévő vagyonelemekre licitálhat minden érdeklődő. A kormányzat becslése szerint összességében akár 250 ezer ingóság is kikerülhet e sajátos virtuális piacra, a dobra verendő tárgyak, tételek együttes értéke pedig meghaladhatja a tízmilliárd forintot.
A licitálásnak persze megvannak a maga szabályai, a rendszer ugyanakkor nem lesz ismeretlen azoknak, akik kipróbálták már az adóhivatal hasonló internetes oldalát. Ahhoz, hogy bárki megtegye a maga tétjeit, regisztrálnia kell az ügyfélkapun, a részvétel lehetőségének megnyílásához pedig meg kell adni az adóazonosítót. Az érdeklődő a portálon külön csoportban találja meg azokat a vagyonelemeket, amelyeket már meghirdettek, de amikre még nem fogadnak el licitet. Ugyanígy önálló csoportot alkotnak azok az eszközök, amelyekért azonnal versenybe lehet szállni, és megtekinthetők a befejezett árverések is.
Lényeges, hogy a szisztéma anonim, a nyertes a licit indulásakor kapott azonosítóval – tehát nem a nevével – jelenik meg a felületen, ahol a nyertes összeg is látható. Jó tudni, hogy a licitáló beállíthatja az általa vállalt legmagasabb összeget, vagyis azt a summát, amennyit még rááldozna a kiszemelt portékára. Ekkor a rendszer a plafon eléréséig automatikusan emeli az érintett ajánlatát, így nem kell folyamatosan figyelemmel kísérni az eseményeket, a riválisok licitjeit.
A kormányzati közlésekből arra lehet következtetni: a nemrégiben útjára indult szisztéma legfőbb célja, hogy az állami vagyontárgyakat nagy tételben, rugalmasan lehessen értékesíteni. Az elektronikus forma bővíti a potenciális vásárlók táborát, ami nyilvánvalóan emelheti a licitek számát, s így az államkassza is a korábbinál több pénzhez juthat vételár gyanánt. A tervek szerint a portálon az év végére akár négy-ötszáz kikiáltott ingatlan is szerepel majd.

A tervek szerint az esztendő végére négy-ötszáz ingatlan is szerepelhet az állami licitoldalon (Fotó: Havran Zoltán)
Nem mellékes, hogy az e-aukciós rendszert a T-Systems Magyarország szállította a megrendelő államnak. A Marketline alapokkal rendelkező, testreszabott alkalmazás kifejezetten a köz tulajdonában lévő ingóságok, ingatlanok és üzletrészek teljes körű és felügyelt értékesítésére ad módot. Az új megoldás – a fejlesztők szerint – a hagyományosan megtartott aukciókhoz képest költséghatékony formát kínál, s a lehetséges vevők csoportjának szélesítése révén több érdeklődőt szólíthat meg. A T-Systems Magyarország Zrt. a nettó 25 millió forint összértékű fejlesztésben a rendszer szállítójaként vett részt. A szisztéma elindulását követően az üzemeltetést, a kapcsolódó ügyfélszolgálat működtetését és más lényeges feladatokat is a Magyar Telekom-csoport lát el.